Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

10 robotów pirotechnicznych dla KGP

Przemysł zbrojeniowy, Służby państwowe, 18 marca 2019

15 marca Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczył 10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji. Zrealizowany kontrakt dotyczył dziewięciu średnich robotów PIAP GRYF oraz jednego dużego robota pirotechnicznego IBIS. Warto dodać, że jest to pierwszy robot IBIS, zakupiony przez Policję.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczył 10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji / Zdjęcia: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Roboty PIAP GRYF i IBIS dostarczone zostały z wyposażeniem dedykowanym dla zespołów minersko-pirotechnicznych. Pozwala ono na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach (Roboty Instytutu PIAP do Afryki Zachodniej, 2019-02-14).

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

IBIS jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych (Roboty i urządzenia Instytutu PIAP dla ŻW, 2019-02-04).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.