Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Postępy Cessny Denali

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 21 maja 2019

Koncern Textron Aviation ogłosił dziś, że niebawem zakończy montaż pierwszego prototypu nowego turbośmigłowego samolotu pasażerskiego Cessna Denali. Trwają także prace przy montażu dwóch kolejnych samolotów przedseryjnych przeznaczonych do prób w locie i trzech dalszych do prób naziemnych.

Kadłuby przedseryjnych samolotów Cessna Denali / Zdjęcie: Textron Aviation

Wyniki prac, które wykonujemy obecnie zapewnią uzyskanie docelowej i sprawdzonej konfiguracji, co pomoże nam bez problemów przejść przez próby w locie i proces certyfikacji i ostatecznie wprowadzić sprawdzony samolot na rynek. Denali jest projektowany i produkowany tak, aby przewyższał konkurencję pod względem osiągów, interfejsu pilota, komfortu w kabinie i całkowitych kosztów posiadania – powiedział Chris Hearne, starszy wiceprezes Textron Aviation.

Próby Denali w locie mają rozpocząć się przed końcem tego roku. Trzy nielatające prototypy posłużą do prób statycznych i zmęczeniowych oraz do projektowania i sprawdzenie ergonomii wyposażenia kabiny pasażerskiej.

W ramach przygotowań do pierwszego lotu Denali inżynierowie Textrona zakończyli niedawno integrację kompletnego stanowiska do badań awioniki, instalacji elektrycznej i silnika samolotu. Odegra ono znaczącą rolę w badaniach cyfrowego układu sterowania zespołem napędowym (FADEC), umożliwiającego zmianę mocy silnika i skoku śmigła przy pomocy jednej dźwigni.

GE Aviation opublikowało informację, że przeznaczony dla Cessny Denali, sterowany FADEC, nowy silnik Catalyst 1300, poruszający nowe kompozytowe śmigło McCauley o średnicy 2,67 m, osiągnął pełną moc i maksymalną prędkość obrotową podczas prób statycznych w zakładach w Pradze. Trzy kompletne zespoły śmigło-silnik wypracowały już ponad 1000 h. Zakończono też pierwsze próby w komorze wysokościowej.

Nowy silnik turbośmigłowy zapewni Denali znaczne wydłużenie okresów międzyprzeglądowych, niższy poziom emitowanego hałasu i znacznie zmniejszenie wysiłku pilota i zużycia paliwa w porównaniu z konkurencją – dodał Chris Hearne (Cessna prezentuje Denali, 2016-07-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.