Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa serwisowa izraelskich F-35A

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 11 czerwca 2019

Departament dostaw izraelskiego Ministerstwa Obrony podpisał dziś z Lockheed Martin Israel pierwszą i jedyną w swoim rodzaju umowę na obsługę techniczną samolotów F-35. Umowę podpisał szef działu zaopatrzenia wojsk lotniczych i marynarki wojennej MO Izraela, Ze’ev Landau i dyrektor generalny Lockheed Martin Israel, Joshua Shiki Shani. Zawarto ją na 5 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć. Wartość umowy wynosi ponad 150 mln NIS (ponad 40 mln USD). W jej ramach zatrudnionych zostanie 25 pracowników z południowego Izraela.

Po podpisaniu umowy przez izraelskie Ministerstwo Obrony i Lockheed Martin Israel / Zdjęcie: Ariel Hermoni – MO Izraela

To pierwsza umowa, w której producent samolotów zapewni rozwojowe usługi serwisowe dla izraelskich wojsk lotniczych. Przez 10 lat Lockheed Martin ma obsługiwać w bazie Nevatim zaawansowany ośrodek szkoleniowy, w którym znajduje się pełny symulator misji (FMS). Koncern będzie utrzymywać tam ekspertów oraz zapewni wsparcie i serwisowanie Autonomicznego systemu informacji logistycznej (ALIS) – unikatowego systemu logistyki i zarządzania flotą samolotów F-35.

Izraelczycy oceniają, że umowa i powstający ośrodek ma ogromne znaczenie strategiczne, szczególnie dla niezależności izraelskich wojsk lotniczych, zarówno w sytuacjach rutynowych, jak i nadzwyczajnych. Przyczyni się także do wzrostu gospodarczego południa Izraela. Liczba zatrudnionych w ramach programu będzie rosła wraz z podpisaniem w nadchodzących latach kolejnych umów serwisowych zarówno z MO, jak i przedsiębiorstwami zbrojeniowymi.

Izraelskie wojska lotnicze mają obecnie 14 samolotów F-35I Adir. Łącznie mają ich otrzymać 50 samolotów, aby wyposażyć dwie pełne eskadry do 2024 (tworzenie drugiej – Obrońców Negevu, rozpoczęło się w kwietniu 2019). IAF rozważa teraz, czy zakupić dodatkowe 25 F-35, czy zakupić zaawansowane myśliwce F-15 Boeinga. Podczas gdy F-35I mają takie zalety, jak gromadzenie dużych ilości danych rozpoznawczych, F-15IA są lepiej dopasowane do większości misji wykonywanych przez izraelskie wojska lotnicze, takich jak ostrzał pozycji przeciwników – państwowych (np. Syrii i Iranu) i terrorystycznych – poza granicami Izraela (Zawirowania wokół zakupu F-15IA, 2018-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.