Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec HMS Illustrious

Marynarka wojenna, 29 sierpnia 2014

Royal Navy oficjalnie wycofała ze służby ostatni z lotniskowców typu Invincible, HMS Illustrious (R06).

Przez 32 lata służby, HMS Illustrious (R06) przeszedł ponad 1,6 mln km, biorąc udział w operacjach wojskowych m.in. na wodach Zatoki Perskiej / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Okręt został wycofany ze służby podczas specjalnej uroczystości, zorganizowanej wczoraj na terenie HMNB Portsmouth. Przygotowania do skreślenia jednostki ze stanu floty trwały od kilku miesięcy. Lotniskowiec pozostanie w Portsmouth do chwili wyboru przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za jego remont i przystosowania do nowej roli - jako pływającego muzeum, ku czci jednostek typu Invincible.

Jednym z warunków stawianych oferentom, jest wymóg pozostawienia okrętu na terenie Wielkiej Brytanii. Warto przypomnieć, że pozostałe dwa lotniskowce omawianego typu, HMS Invicible (R05) oraz HMS Ark Royal (R07), po ich wycofaniu ze służby zostały sprzedane tureckiemu przedsiębiorstwu Leyal Ship Recycling Ltd. i zezłomowane (Ostatnia prosta HMS Ark Royal, 2013-05-22).

Miejsce jednostek typu Invincible zajmą lotniskowce typu Queen Elizabeth. Pierwszy z nich, HMS Queen Elizabeth (R08), został przed kilkoma tygodniami ochrzczony i zwodowany (Wodowanie HMS Queen Elizabeth, 2014-07-17). Jego miejsce na terenie szkockiej stoczni w Rosyth zajął drugi z nich, przyszły HMS Prince of Wales (R09) (Rusza budowa HMS Prince of Wales, 2014-07-30). Bliski koniec programu budowy jednostek typu Queen Elizabeth wymusza na BAE Systems zamknięcie jednego z dwóch największych przedsiębiorstw stoczniowych w kraju, stoczni w Portsmouth (Koniec stoczni w Portsmouth, 2014-08-19).

Do czasu pojawienia się w linii jednostek typu Queen Elizabeth, Royal Navy będzie używała, modernizowany kosztem 65 mln GBP (345 mln zł), śmigłowcowiec HMS Ocean (L12). Taką właśnie rolę pełnił R06 od czasu wycofania ze służby pionowzlotów BAE Harrier II GR9/A (Koniec epoki..., 2010-11-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.