Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne kobiety pilotami F-35

Lotnictwo wojskowe, Ludzie, Marynarka wojenna, 09 sierpnia 2019

Niebawem pierwsza lotniczka US Marine Corps zakończy loty szkoleniowe za sterami wielozadaniowego samolotu bojowego F-35B Lightning II. To Capt. Anneliese Satz, która obecnie wchodzi w skład Marine Fighter Attack Training Squadron 501 (VMFAT-501, szkolnej eskadry myśliwsko-uderzeniowej) Warlords, stacjonującej w bazie lotniczej Beaufort w Południowej Karolinie.

Por. Catherine Stark będzie pierwszą w historii kobietą, która zasiądzie za sterami wielozadaniowego samolotu bojowego F-35C / Zdjęcie: US Marine Corps

Do publicznej wiadomości podano natomiast, że pierwszą lotniczką USMC, która będzie pilotem F-35C jest 24-letnia por. Catherine Stark. Panna Stark przeszła kurs dla oficerów marines w bazie Quantico w stanie Wirginia, a następnie, na początku 2016, zgłosiła się na szkolenie lotnicze.

Podczas zakończonego 2 sierpnia 2019 szkolenia na turbośmigłowym T-6B Texan II w NAS Pensacola, w stanie Floryda i odrzutowym T-45C Goshawk w NAS Kingsville, w stanie Teksas, por. Stark uzyskała wzorowe wyniki, wyróżniające ją spośród innych kursantów. Dzięki temu niedługo por. Catherine Stark trafi do NAS Lemoore, gdzie rozpocznie loty F-35C pod okiem instruktorów z VFA-125 Rough Raiders.

Jestem szczęśliwa […]. Od kiedy rozpoczęłam szkolenie, moim celem było latanie F-35, ale nie wiedziałam, że będę mogła latać F-35C – powiedziała por. Stark.

Pierwszą kobietą, która zasiadła za sterami Lightninga II (w wersji F-35A) była w maju 2015 ppłk Christine Mau. W grudniu 2018 inna lotniczka US Air Force – mjr Rachael Winiecki – została pilotem doświadczalnym latajacym F-35A (Pierwsza kobieta za sterami F-35, 2015-05-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.