Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza kobieta za sterami F-35

Lotnictwo wojskowe, 07 maja 2015

Ppłk Christine Mau jest pierwszą kobietą, która wykonała lot za sterami samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II.

Ppłk Christine Mau przygotowuje się do pierwszego lotu za sterami F-35A / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj w bazie Eglin ppłk Christine Mau, z-ca d-cy 33. Skrzydła Myśliwskiego ds. operacji lotniczych, wykonała pierwszy lot za sterami samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II (Próby uzbrojenia i wyposażenia F-35, 2015-01-16). Wcześniej ppłk Mau przeszła szkolenie symulatorowe, w trakcie którego odbyła 14 wirtualnych lotów w kabinie F-35A.

Ppłk Christine Mau była wcześniej dowódcą 4. eskadry wsparcia operacyjnego w bazie Seymour Johnson, a także szefem operacji lotniczych 428. eskadry myśliwskiej w bazie Mountain Home, gdzie odbywa się szkolenie pilotów Angkatan Udara Republik Singapura (wojsk lotniczych Singapuru) na samolotach F-15SG (Sekretne zakupy F-15SG, 2014-08-25).

W 2011 ppłk Mau była uczestniczką pierwszej w historii US Air Force misji bojowej, w której brały udział załogi samolotów uderzeniowych F-15E Strike Eagle z 389. eskadry myśliwskiej, złożone wyłącznie z przedstawicielek płci pięknej. Co więcej, misja ta była także zaplanowana przez panie.

Po lądowaniu samolot pilotowany przez ppłk Christine Mau został powitany tradycyjnym salutem wodnym. Jak powiedziała po locie ppłk Mau – jedyną różnicą w porównaniu z F-15E była samotność w kabinie. Za moimi plecami nie było oficera uzbrojenia, ani instruktora. Pierwsza kobieta-pilot F-35A stwierdziła też pół-żartem pół-serio, że spośród innych lotników Lightningów II wyróżniają ją bardzo małe rozmiary kombinezonu i hełmu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.