Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza kobieta za sterami F-35

Lotnictwo wojskowe, 07 maja 2015

Ppłk Christine Mau jest pierwszą kobietą, która wykonała lot za sterami samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II.

Ppłk Christine Mau przygotowuje się do pierwszego lotu za sterami F-35A / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj w bazie Eglin ppłk Christine Mau, z-ca d-cy 33. Skrzydła Myśliwskiego ds. operacji lotniczych, wykonała pierwszy lot za sterami samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II (Próby uzbrojenia i wyposażenia F-35, 2015-01-16). Wcześniej ppłk Mau przeszła szkolenie symulatorowe, w trakcie którego odbyła 14 wirtualnych lotów w kabinie F-35A.

Ppłk Christine Mau była wcześniej dowódcą 4. eskadry wsparcia operacyjnego w bazie Seymour Johnson, a także szefem operacji lotniczych 428. eskadry myśliwskiej w bazie Mountain Home, gdzie odbywa się szkolenie pilotów Angkatan Udara Republik Singapura (wojsk lotniczych Singapuru) na samolotach F-15SG (Sekretne zakupy F-15SG, 2014-08-25).

W 2011 ppłk Mau była uczestniczką pierwszej w historii US Air Force misji bojowej, w której brały udział załogi samolotów uderzeniowych F-15E Strike Eagle z 389. eskadry myśliwskiej, złożone wyłącznie z przedstawicielek płci pięknej. Co więcej, misja ta była także zaplanowana przez panie.

Po lądowaniu samolot pilotowany przez ppłk Christine Mau został powitany tradycyjnym salutem wodnym. Jak powiedziała po locie ppłk Mau – jedyną różnicą w porównaniu z F-15E była samotność w kabinie. Za moimi plecami nie było oficera uzbrojenia, ani instruktora. Pierwsza kobieta-pilot F-35A stwierdziła też pół-żartem pół-serio, że spośród innych lotników Lightningów II wyróżniają ją bardzo małe rozmiary kombinezonu i hełmu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra