Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie Patrioty wesprą Saudów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 01 października 2019

Po ataku rebeliantów Huti na rafinerię w Abqaiq w Arabii Saudyjskiej z 14 września Amerykanie wyślą sprzęt i żołnierzy do ochrony terytorium Królestwa. O zamiarze wysłania wsparcia dla Saudów poinformował rzecznik Pentagonu, Jonathan Hoffman (Atak na największą rafinerię na świecie, 2019-09-14).

Amerykanie wyślą do Arabii Saudyjskiej baterię zestawów OP Patriot / Zdjęcie: US Army

Do Arabii Saudyjskiej trafi bateria zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, 4 radary AN/MPQ-64 Sentinel i około 200 amerykańskich żołnierzy. Siły te mają zapewnić bezpieczeństwo cywilnej i wojskowej infrastruktury krytycznej i stanowić projekcję siły w regionie.

Wydano także zgodę na podniesienie do stanu podwyższonej gotowości (PTDO – Prepare To Deploy Orders) dwóch dodatkowych baterii Patriotów i baterii THAAD ze składu US Army. W wypadku rosnącego zagrożenia atakiem dodatkowe baterie mają być gotowe do szybkiego transportu i wzmocnienia sojusznika.

Jak napisał w komunikacie Jonathan Hoffman: Jest ważne, by pokazać te działania jako demonstrację naszego zaangażowania na rzecz partnerów, bezpieczeństwa i stabilności w regionie Bliskiego Wschodu.

Interesującą decyzją jest wysłanie przez Amerykanów razem z baterią Patriotów radarów obserwacji dookolnej AN/MPQ-64 Sentinel. W ten sposób mogą oni skutecznie uzupełnić sektorowe pokrycie radarowe Patriotów, przynajmniej częściowo niwelując ich największą słabość.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.