Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Samoloty uderzeniowe dla Jemenu

Lotnictwo wojskowe, 26 marca 2014

Rząd USA zamierza dostarczyć Jemenowi samoloty uderzeniowe, bazujące na konstrukcjach rolniczych.

Samoloty Air Tractor AT-802U (na zdjęciu) z powodzeniem używane są do zadań przeciwpartyzanckich w Ameryce Pd., a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii / Zdjęcie: Air Tractor

Portal BuzzFeed opublikował dokument US Central Command (CENTCOM), w którym zawarto wytyczne dotyczące samolotów uderzeniowo-rozpoznawczych, przeznaczonych dla wojsk lotniczych Jemenu w ramach programu Precision Strike. Ich przeznaczeniem będzie wsparcie działań przeciwko terrorystom spod znaku Al-Ka’idy Półwyspu Arabskiego (AQAP) (Wojskowi giną w Jemenie, 2014-03-24).

Amerykanie chcą przekazać Jemeńczykom 4 samoloty, najpóźniej do końca 2015. Wymagane jest, aby było to dolnopłaty, z pojedynczym silnikiem i podwoziem z kółkiem ogonowym. Załoga powinna składać się z 2 osób, zajmujących miejsca w układzie tandem, w opancerzonej kabinie, bez foteli wyrzucanych. Wymagane jest przystosowanie wyposażenia do wykonywania lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu (NVG).

Długotrwałość lotu wynosić ma 7 h. Uzbrojenie – kierowane laserowo bomby GBU-12 i GBU-58, 70-mm pociski rakietowe APKWS oraz pociski powietrze-powierzchnia Hellfire – przenoszone będzie na 6 węzłach pod skrzydłami. Samoloty powinny być przystosowane do wykonywania zadań wywiadowczych, identyfikacji i rozpoznania, przy pomocy m. in. kamer TV i laserowego wskaźnika celów.

Na pozór dziwne wymagania doskonale pasują do opisu dwóch samolotów uderzeniowych, opracowanych na bazie konstrukcji rolniczych. Są to Air Tractor AT-802U (Air Tractor powraca , 2009-06-16) i Iomax Archangel (Paris Air Show 2013: Uzbrojony Archanioł, 2013-06-19). Samoloty te z powodzeniem używane są do zadań przeciwpartyzanckich w Ameryce Pd., a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii.

Według BuzzFeed szkoleniem jemeńskich pilotów zajmą się instruktorzy z 6th Special Operations Squadron US Air Force. Jednostka ta zajmuje się treningiem, doradztwem i pomocą wojskom lotniczym innych krajów – sojuszników USA. Co więcej, jej piloci mają zezwolenie rządu w Waszyngtonie na pilotowanie statków powietrznych należących do innych państw.

Według doniesień BuzzFeed w Jemenie operować mają mieszane załogi, złożone z Amerykanów i Jemeńczyków. Całkowity koszt przedsięwzięcia nie jest znany. W grudniu 2013 Departament Obrony poinformował Kongres, że zamierza w roku budżetowym 2014 przeznaczyć 64 mln USD (194 mln zł) na samoloty uderzeniowe, bezzałogowe statki latające i szkolenie sił zbrojnych Jemenu.

Zdaniem tygodnika Jane’s uzbrojenie Jemeńczyków w samoloty pozwoli na odciążenie amerykańskich bsl Predator i Reaper, a także przede wszystkim polepszy wizerunek Amerykanów, nadszarpnięty spowodowaniem śmierci wielu cywilów podczas ataków z użyciem bezzałogowców (Mniej ataków bsl USA, 2014-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.