Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA wysłały wojska do Jemenu

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 maja 2016

Departament Obrony USA wysłał żołnierzy wojsk specjalnych do Jemenu.

Amerykańscy komandosi wspierają siły wielonarodowej koalicji walczącej z islamistami w Jemenie / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Od 2 tygodni na południu Jemenu znajduje się grupa amerykańskich żołnierzy. Wysłano ich do ogarniętego walkami wewnętrznymi kraju w celu wsparcia sił wielonarodowej koalicji, na czele której stoi Arabia Saudyjska, walczącej z bojówkarzami wspieranej przez Iran szyickiej organizacji Huti. Amerykanie pomogli przygotować i przeprowadzić atak na portowe miasto al-Mukalla, okupowane przez islamistów od kwietnia 2015.

Informacje przekazane przez Departament Obrony USA wskazują na rosnące zaangażowanie Waszyngtonu w wojnę domową w Jemenie, rok po tym gdy amerykańskie siły zbrojne zostały wycofane z kraju wraz z pracownikami przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych. W przeszłości na terenie jednego z najbiedniejszych państw arabskich stacjonował kontyngent wojsk USA.

Amerykanie służyli wsparciem szkoleniowym i logistycznym wojskom wiernym obalonemu przed rokiem i wspieranemu przez Zachód prezydentowi Mansurowi Hadiemu. Z kolei amerykańskie bezzałogowe statki latające dokonywały regularnych ataków na pozycje islamistów, w tym członków ugrupowań powiązanych z al-Kaidą (USA płacą za ofiary ataków bsl, 2014-11-16; Samoloty uderzeniowe dla Jemenu, 2014-03-26).

W przeszłości islamiści dokonywali regularnych ataków na pozycje sił rządowych, stojąc za śmiercią wielu żołnierzy i policjantów (Wojskowi giną w Jemenie, 2014-03-24). Co ciekawe, to właśnie bojownicy lokalnej filii al-Kaidy od ponad roku okupowali al-Mukallę. Zaangażowanie USA w walkę z tą bojówką pozwoliło na krótko ograniczyć jej wpływy. Jednak konflikt, jaki na przełomie 2014/2015 wybuchł między wspomnianymi Huti a siłami rządowymi, utorował islamistom drogę do przejęcia kontroli nad południowym Jemenem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.