Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Karpackie Pumy rozpoczęły służbę w Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 października 2019

Ceremonia rozpoczęcia służby przez kontyngent Forțele Aeriene Române (FAR, wojsk lotniczych Rumunii) pod egidą misji pokojowej ONZ MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) odbyła się w Gao 15 października. W trakcie uroczystości, w której udział wzięli dowódca MINUSMA gen. broni Dennis T. Gyllenspore oraz przedstawiciele resortów obrony Kanady i Rumunii, kontyngent kanadyjski przekazał obowiązki rumuńskim kolegom.

Karpackie Pumy pozostaną w Mali przez rok / Zdjęcie: MO Rumunii

Kontyngent FAR Carpathian Pumas (ang. Karpackie Pumy) liczy ok. 120 lotników oraz oficerów i żołnierzy personelu technicznego i medycznego z 57. Bazy Lotniczej Mihail Kogălniceanu, pod dowództwem płka Ioana Mischie. Jego wyposażenie stanowią 4 śmigłowce wielozadaniowe IAR-330L-RM Puma, wyposażone m.in. w filtry przeciwpyłowe na wlotach powietrza do silników i dodatkowe opancerzenie.

Karpackie Pumy pozostaną w Mali przez rok. Rząd w Bukareszcie zamierza wysłać do Afryki dwie rotacje, których zadaniami będą ewakuacja chorych i rannych, transport żołnierzy, zaopatrzenia i osób cywilnych, patrolowanie i obserwacja terenu, a także poszukiwania i ratownictwo (Rumunia wyśle kontyngent do Mali, 2019-01-31, Więcej śmigłowców dla MINUSMA, 2019-01-08).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.