Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Podniesienie bandery na ORP Ślązak

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 listopada 2019

Na korwecie ORP Ślązak (nr burtowy 241) po raz pierwszy podniesiono dzisiaj, 28 listopada, polską banderę wojenną. Uroczystość odbyła się w porcie wojennym na Oksywiu przy nabrzeżu basenu IX, który jest miejscem postoju okrętów należących do Dywizjonu Okrętów Bojowych, w skład którego wszedł ORP Ślązak.

ORP Ślązak został oficjalnie zaklasyfikowany jako korweta patrolowa / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz

Okręt, oficjalnie klasyfikowany jako korweta patrolowa, dowodzony przez kmdr. ppor. Sebastiana Kałę, przekazany został zamawiającemu, czyli Inspektoratowi Uzbrojenia, niecałe trzy tygodnie temu – 8 listopada br. Datę uroczystości podniesienia bandery postanowiono połączyć z obchodami 101. rocznicy utworzenia współczesnej Marynarki Wojennej. Staje się to powoli tradycją – dwa lata temu tego samego dnia odbyło się podniesienie bandery na ORP Kormoran (Położenie stępki pod ORP Mewa i chrzest ORP Albatros, 2019-10-10, ORP Kormoran w służbie, 2017-11-29)

Budowę ORP Ślązak formalnie rozpoczęto w ówczesnej Stoczni Marynarki Wojennej równo 18 lat temu – 28 listopada 2001. Miała wtedy miejsce uroczystość położenia stępki pod nową jednostkę, która miała stać się prototypem korwety wielozadaniowej proj. 621 pk. Gawron. Wieloletnie problemy z finansowaniem budowy okrętu spowodowały, że 24 lutego 2012, przy znacznym zaawansowaniu budowy kadłuba, rząd podjął decyzję o anulowaniu programu.

Ostatecznie w grudniu 2012 decyzję tę zmieniono i postanowiono dokończyć przyszłego Ślązaka jako jednostkę patrolową, z ograniczonym uzbrojeniem. Uzgodnienia dotyczące dalszej budowy okrętu skutkowały podpisaniem 24 września 2013 aneksu do umowy zakładającej ukończenie jednostki w nowym kształcie. Oficjalnie jednostkę 621/1 zwodowano 2 lipca 2015 (wcześniej w 2012 i 2014 miały miejsce tzw. wodowania techniczne), a przez kolejne 4 lata trwały prace wyposażeniowe i próby. W tym czasie zmienił się wykonawca okrętu. Majątek upadłej SMW przejęła nowa spółka pod nazwą PGZ Stocznia Wojenna, co dodatkowo spowodowało dalsze wydłużenie programu (ORP Ślązak przekazany MW, 2019-11-12).     

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra