Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lürssen zbuduje bułgarskie patrolowce

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 05 marca 2020

Podczas posiedzenia, które odbyło się 27 lutego, rząd Bułgarii zatwierdził raport Ministerstwa Obrony dotyczący wyników Międzyresortowej Grupy Roboczej w sprawie przeglądu, analizy i oceny złożonych ofert, dotyczących nabycia wielozadaniowych modułowych okrętów patrolowych dla Woennomorskich sil na Republika Balgariya (WMS, bułgarskiej marynarki wojennej). Zgodnie z oświadczeniem za zgodną z wymaganiami finansowymi projektu (o wartości 984 mln BGN) została uznana oferta niemieckiego koncernu Lürssen Werft. Konkurencyjna propozycja została złożona przez włoską spółkę Fincantieri.

Bułgarzy nie sprecyzowali, jakie okręty patrolowe wybrali. Niemiecka stocznia oferuje trzy typy, o długości 80-90 m / Zdjęcie: Lürssen Werft

Rząd w Sofii zamierza zakupić dla WMS dwa wielozadaniowe modułowe okręty patrolowe, które zastąpiłyby eksploatowane obecnie ex-radzieckie korwety proj. 1241.2E – Reszitełni (13) i Bodri (14), których modernizacja i naprawa jest nieperspektywiczna, jednocześnie zapewniając Bułgarii zdolność udziału w operacjach pod egidą NATO i UE. Rząd polecił także ministrowi obrony Krasimirowi Karakaczanowowi, aby podjął dalsze kroki w celu przygotowania i podpisania umowy z Lürssen Werft.
Komentując decyzję rządu, Karakaczanow powiedział, że umowa może zostać podpisana do sierpnia, a obydwa okręty najprawdopodobniej zostaną zbudowane wramach podwykonawstwa przez rodzimą stocznię MTG Delfin, zlokalizowaną w Warnie.

Karakachanow ujawnił również, że rząd negocjuje z krajami partnerskimi przejęcie dwóch używanych okrętów podwodnych. W zeszłym roku premier Bojko Borisow oświadczył, że Bułgaria może kupić używane OP od Norwegii. WMS formalnie utraciły zdolności prowadzenia działań podwodnych 1 listopada 2011, kiedy wycofano z eksploatacji jedyny bułgarski OP Sława (proj. 633).

Bułgarska marynarka wojenna była zaniedbywana podczas procesu wstępowania do NATO, mimo że jest ona odpowiedzialna za patrolowanie i ochronę krajowej granicy morskiej o długości 378 km na Morzu Czarnym, będącą również częścią zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Starając się zmienić negatywne trendy rozwoju WMS, rząd w Sofii zatwierdził w 2019 zakup dwóch ex-holenderskich niszczycieli min typu Tripartite, za 1,996 mln euro. Ostatecznie okazało się, że będą one kosztować podatników tylko nieco ponad milion euro (Co z modernizacją bułgarskiej floty?, 2018-03-08).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.