Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza edycja Enduring Lightning

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 31 marca 2020

29 marca oficjalnie zakończyły się manewry Enduring Lightning, w którym udział wzięły wielozadaniowe samoloty bojowe F-35 wojsk lotniczych Izraela i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Były to pierwsze ćwiczenia tego rodzaju, zorganizowane na terenie Izraela.

Po raz pierwszy amerykańskie F-35A wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach z F-35I w przestrzeni powietrznej Izraela. Według zapowiedzi oficerów Chejl ha-Awir manewry Enduring Lightning mają odbywać się regularnie / Zdjęcia: MO Izraela

Ze strony Chejl ha-Awir w manewrach udział wzięły F-35I Adir ze 140. eskadry Złoty Orzeł i samolot wczesnego ostrzegania i kierowania G550 Nahshon-Eitam ze 122. eskadry. Obydwie jednostki stacjonującą w bazie Nevatim. US Air Force wysłały do Izraela F-35A z 34. eskadry myśliwskiej z bazy Hill (Druga eskadra Adirów w służbie, 2020-01-17).

Z powodu epidemii COVID-19 Enduring Lightning odbyły się wyłącznie w powietrzu, bez bezpośrednich spotkań lotników izraelskich i amerykańskich. Wszystkie odprawy i spotkania przeprowadzono z użyciem łączności kodowanej.

Amerykanie są naszym partnerem numer jeden. […] Dowództwo Chejl ha-Awir uważa, że ważna jest współpraca z Amerykanami, liderami projektu F-35, zobaczenie, jak operują, uczenie się od nich i zacieśnienie współpracy w dziedzinie najnowocześniejszych technologii lotniczych – stwierdził mjr T., szef działu ćwiczeń międzynarodowych Chejl ha-Awir.

Podczas manewrów F-35 operowały w dwóch czterosamolotowych kluczach, a ich piloci używali do łączności środków innych niż bezpośrednie. To już drugi raz, kiedy latamy z amerykańskimi F-35A. Dążymy do utrzymania jak najlepszych kontaktów z krajami zaangażowanymi w rozwój F-35, a szkolenie z Amerykanami stanowi do tego doskonałą okazję, ponieważ mają dużą wiedzę i doświadczenie w tej kwestii – dodał mjr M. ze 140 eskadry.

Enduring Lightning były trzecimi ćwiczeniami, w których wzięły udział Adiry i F-35 z innych krajów. W czerwcu 2019 zrealizowano manewry Tri-Lightning z udziałem F-35A US Air Force i F-35B Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), a listopadzie ub. r. włoskie F-35B uczestniczyły w ćwiczeniach Blue Flag (Więcej na ten temat w RAPORT-wto 12/2019).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.