Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza operacja bojowa F-35A USAF

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 maja 2019

Dwa myśliwce wielozadaniowe F-35A US Air Force po raz pierwszy wzięły udział w operacji bojowej. To samoloty z 388th i 419th Fighter Wings z Hill Air Force Base w stanie Utah, które od 15 kwietnia stacjonują w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w ramach 4th Expeditionary Fighter Squadron. 30 kwietnia wsparły one Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve. Zaatakowały cele na północnym wschodzie Iraku, w górach Hamrin na terenie Wadi Ashai, należące do tzw. Państwa Islamskiego. Były to m.in. tunele i podziemne magazyny broni.

F-35A pobiera paliwo z KC-10 z 908th Expeditionary Aerial Refueling Squadron podczas pierwszej misji bojowej nad Irakiem, 30 kwietnia 2019. Z tyłu kadłuba widoczne reflektory wzmacniające odbicie radiolokacyjne, a pod końcówkami skrzydeł pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder / Zdjęcie: US Air Force – Staff Sgt. Chris Drzazgowski

F-35A do ataku wykorzystały JDAM (Joint Direct Attack Munition). Co ciekawe, samoloty były wyposażone w reflektory radarowe, które pozbawiały je własności stealth. Były też uzbrojone w pociski AIM-9X Sidewinder na zewnętrznych belkach. Taka konfiguracja miała uniemożliwić zebranie danych dotyczących RCS (Radar Cross Section) przez stacjonujące w pobliżu radiolokatory kontyngentu FR w Syrii. Użycie reflektorów pozbawiających własności stealth było możliwe w przypadku działania nad terenem zajętym przez przeciwników nie dysponujących skuteczną bronią przeciwlotniczą.

Samoloty rodziny F-35 były już wcześniej używane w operacjach bojowych. W maju 2018 F-35I Adir wykorzystało lotnictwo Izraela nad Syrią, a we wrześniu 2018 F-35B USMC z okrętu desantowego USS Essex atakowały cele w Afganistanie. W tym drugim przypadku myśliwce były wyposażone we wzmacniacze RCS i zewnętrzne zasobniki z działkiem GAU-22 kal. 25 mm (F-35A na Bliskim Wschodzie, 2019-04-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.