Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa ramowa na MGCS

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 01 maja 2020

28 kwietnia 2020 Francja i Niemcy podpisały wreszcie umowę ramową (Framework Agreement) określającą zasady organizacji programu i struktury zarządzania zaprojektowaniem i budową europejskiego czołgu nowej generacji – Main Ground Combat System (MGCS). Program ma doprowadzić do uruchomienia produkcji czołgu, który w połowie lat 2030. powinien zastąpić niemieckiego Leoparda 2 i francuskiego Leclerca. Umowę podpisały Annegret Kramp-Karrenbauer i Florence Parly, kierujące resortami obrony w Niemczech i Francji. Ze względu na pandemię koronawirusa nowego typu umowa została podpisana zdalnie.

Jedna z wizji MGCS

Zgodnie z umową, Niemcy i Francja mają czerpać równe korzyści ze współpracy. Oba państwa mają mieć takie same, pełne prawa do powstałych technologii i innej wytworzonej wiedzy. Udział w finansowaniu programu ma być również równy, po 50%. Głównymi realizatorami programu MGCS mają być francuski Nexter oraz niemieckie KMW (Krauss-Maffei-Wegmann) i Rheinmetall. Programem pokieruje strona niemiecka (Bundestag zatwierdził rozpoczęcie MGCS, 2020-03-20).

Równocześnie z umową zostało podpisane porozumienia wykonawcze (Implementing Arrangement 1). Umożliwia ono rozpoczęcie fazy badawczo-rozwojowej poświęconej opracowaniu architektury systemu MGCS. Na jej podstawie zostanie rozpoczęte projektowanie demonstratora technologii. Ten z kolei posłuży do przyjęcia przez strony umowy wymagań taktyczno-technicznych wobec nowego systemu, planowanego na 2024.

Niemcy i Francja rozpoczęły program MGCS w 2012. Podzielono go na pięć głównych faz: 1. analiza potrzeb operacyjnych; 2. przegląd koncepcji; 3. demonstracja rozwoju i możliwości technologicznych; 4. integracja i demonstracja systemu; 5. produkcja systemu. Pierwsze dwie fazy zostały już z powodzeniem zakończone. Podpisana właśnie umowa ma umożliwić realizację pozostałych trzech.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.