Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Triumf Francuzów w Iron Spear

Wojska lądowe, 17 października 2019

W dniach 7-13 października w bazie Adazi w Łotwie odbyło się ćwiczenie Iron Spear. W rywalizacji brało udział 28 załóg czołgów z 8 państw. Zwycięstwo odnieśli francuscy pancerniacy używający czołgów Leclerc.

Ćwiczenie Iron Spear zostało zorganizowane przez Kanadyjskie Siły Zbrojne / Zdjęcie: MO Francji

Udział w zawodach brali pancerniacy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii i Norwegii. Rywalizowali oni w zawodach ogniowych, łączących wykrywanie celów, precyzję i szybkość prowadzenia ognia. Jedno z zadań ogniowych realizowano w nocy. Po wielu godzinach rywalizacji zwyciężyli Francuzi.

Poza czołgami Leclerc w rywalizacji brały udział amerykańskie M1A2 Abrams, niemieckie, hiszpańskie i norweskie Leopardy 2, włoskie C1 Ariete i polskie PT-91. Ćwiczenie i związana z nim rywalizacja były szansą na praktyczną weryfikację wyszkolenia załóg i zdobycie kolejnych doświadczeń. Nie podano lokat pozostałych uczestników ćwiczenia.

Obecność wielonarodowych batalionowych grup bojowych na obszarze państw bałtyckich została ustalona podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016. W ramach ustalonego wówczas porozumienia sojusznicze siły zostały rozmieszczone na terenie państw bałtyckich i w Polsce. Podczas tegorocznej rotacji Francuzi wystawili na Łotwie grupę taktyczną Lynx 6 S-GTIA (Sous-Groupement Tactique Interarmes). W jej skład wchodzą 4 czołgi Leclerc i 13 kbwp VBCI (Certyfikacja eFP BG Latvia, 2019-02-27, Pokaz siły ognia na poligonie w Adazi, 2018-10-30, Szkolenie kompanii czołgów w Adazi, 2018-01-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra