Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Triumf Francuzów w Iron Spear

Wojska lądowe, 17 października 2019

W dniach 7-13 października w bazie Adazi w Łotwie odbyło się ćwiczenie Iron Spear. W rywalizacji brało udział 28 załóg czołgów z 8 państw. Zwycięstwo odnieśli francuscy pancerniacy używający czołgów Leclerc.

Ćwiczenie Iron Spear zostało zorganizowane przez Kanadyjskie Siły Zbrojne / Zdjęcie: MO Francji

Udział w zawodach brali pancerniacy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii i Norwegii. Rywalizowali oni w zawodach ogniowych, łączących wykrywanie celów, precyzję i szybkość prowadzenia ognia. Jedno z zadań ogniowych realizowano w nocy. Po wielu godzinach rywalizacji zwyciężyli Francuzi.

Poza czołgami Leclerc w rywalizacji brały udział amerykańskie M1A2 Abrams, niemieckie, hiszpańskie i norweskie Leopardy 2, włoskie C1 Ariete i polskie PT-91. Ćwiczenie i związana z nim rywalizacja były szansą na praktyczną weryfikację wyszkolenia załóg i zdobycie kolejnych doświadczeń. Nie podano lokat pozostałych uczestników ćwiczenia.

Obecność wielonarodowych batalionowych grup bojowych na obszarze państw bałtyckich została ustalona podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016. W ramach ustalonego wówczas porozumienia sojusznicze siły zostały rozmieszczone na terenie państw bałtyckich i w Polsce. Podczas tegorocznej rotacji Francuzi wystawili na Łotwie grupę taktyczną Lynx 6 S-GTIA (Sous-Groupement Tactique Interarmes). W jej skład wchodzą 4 czołgi Leclerc i 13 kbwp VBCI (Certyfikacja eFP BG Latvia, 2019-02-27, Pokaz siły ognia na poligonie w Adazi, 2018-10-30, Szkolenie kompanii czołgów w Adazi, 2018-01-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.