Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irański okręt trafiony własnym pociskiem

Marynarka wojenna, Wypadki, 11 maja 2020

Pomocniczy 47-m okręt Konarak (1403), typu Hendijan, należący do marynarki wojennej Islamskiej Republiki Iranu, został  wczoraj, 10 maja, podczas manewrów z użyciem ostrej amunicji na wodach Zatoki Omańskiej, nieopodal portu Jask, omyłkowo trafiony kierowanym pociskiem przeciwokrętowym C-802 Noor, wystrzelonym z pokładu irańskiej fregaty Jamaran (76), typu Moudge.

Widok nadal spowitego dymem wraku Konarak po przyholowaniu do portu / Zdjęcie: via Iranian.net

Według pierwszych informacji na pokładzie Konarak zginęło na miejscu 19 marynarzy, a 15 odniosło ciężkie obrażenia ciała. Niemal cała struktura nadpokładowa jednostki została zniszczona. Utrzymujący się na wodzie okręt został przyholowany do portu Jask.

Oficjalny komunikat irańskiej agencji prasowej głosi, że natychmiast po incydencie ekipy ratunkowe odnalazły  miejsce tragedii i dostarczyły poszkodowanych do szpitali, zaś załoga trafionego okrętu wykazała hart ducha i poświęcenie ratując życie rannym kolegom. Irańska telewizja podała, że Konarak rozstawiał cele dla strzelań rakietowych i powodem tragedii było nie zachowanie bezpiecznego od nich dystansu podczas ćwiczeń.

Akcja ratownicza przy wraku trafionego Konaraka / Zdjęcie: via Iranian.net

Marynarka wojenna ograniczyła się do komunikatu dementującego doniesienia o totalnym zniszczeniu i zatopieniu Konarak i głoszącego, że trafiona jednostka została dostarczona do najbliższego portu do przeglądu technicznego. Przy czym opublikowano zdjęcie fragmentu rufy okrętu.

Według jednej z wersji wydarzeń irański okręt pomocniczy rozmieszczał właśnie pływające cele do strzelań rakietowych na wodach w pobliżu Cieśniny Ormuz, w akwenie słynnym z ubiegłorocznego zestrzelenia amerykańskiego bezzałogowca RQ-4 Global Hawk i toczonych tam potyczek minowych, kiedy niespodziewanie trafił go pocisk C-802 (irański lokalny odpowiednik chińskiego YJ-83), wystrzelony przez załogę fregaty rakietowej Jamaran po lokalizacji celu za pomocą pokładowego radaru (Irańczycy pokazali szczątki RQ-4 BAMS-D, 2019-06-21).

Pomocniczy okręt irańskiej floty – Konarak – tak wyglądał przed tragedią / Zdjęcie: MO Islamskiej Republiki Iranu

Pociski C-802 Noor mają zasięg ok. 120 km (w najnowszych wersjach zwiększono go do 150 km,  wariant nabrzeżny Qader ma zasięg ok. 200 km). Po wskazaniu celu przez pokładowy radiolokator Noor startuje i z poddźwiękową szybkością ok. M0,9, napędzany silnikiem turboodrzutowym, kieruje się ku wskazanemu i podświetlonemu wiązką radiolokatora obiektowi pływającemu. W pobliżu celu pocisk kierowany jest wskazaniami własnego aktywnego pokładowego radaru. Według szacunków skuteczność trafienia to aż 98%.

Doświadczyli tego Izraelczycy, kiedy 14 lipca 2006 ich korweta rakietowa INS Hanit została trafiona wystrzelonym z baterii brzegowej w Libanie irańskim pociskiem C-802. Izraelski okręt miał wyłączone systemy ostrzegania i nieaktywne układy samoobrony. Jednostkę uratowało przed zatopieniem to, że pocisk trafił w reling i natychmiast eksplodował. INS Hanit odniósł jednak ciężkie uszkodzenia, zginęło 4 marynarzy izraelskich.      

Fregata Jamaran odpala pocisk przeciwokrętowy C-802 Noor / Zdjęcie: MO Islamskiej Republiki Iranu

Fregata Jamaran – duma przemysłu okrętowego i jedna z najnowszych w zasobach Islamskiej Republiki Iranu – została zwodowana w 2010 w stoczni portu Bandar Abbas. Jej załogę stanowi 140 marynarzy. Wyposażona jest w nowoczesne systemy nawigacyjne i radiolokacyjne. Podstawowe uzbrojenie ofensywne to 4 pociski C-802 Noor w kontenerach startowych na śródokręciu.

Konarak to jednostka zbudowana w Holandii, wcielona do floty irańskiej w latach 1980., wyremontowana w 2018. Jej standardowa załoga to ponad 20 marynarzy.

Analitycy przypominają, że jest to już druga pomyłka rakietowa sił zbrojnych Iranu w 2020 – po zestrzeleniu 8 stycznia ukraińskiego Boeinga 737-800 ze 176 osobami na pokładzie (Irański pilot widział zestrzelenie Boeinga 737-800, 2020-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.