Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MON o zakupie Javelinów

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 czerwca 2020

Na stronie internetowej polskiego Sejmu pojawiła się odpowiedź na interpelację poselską nr 6512 w sprawie bezprzetargowego zakupu ppk Javelin i perspektyw programu Pustelnik i ppk Pirat.

Amerykańskie ppk FGM-148 Javelin zostały zakupione dla WOT bez przetargu i transferu technologii, pomimo produkowania w Polsce podobnej klasy ppk Spike LR (na zdjęciu) i opracowania rodzimego perspektywicznego ppk Pirat / Zdjęcie: MON 

Interpelację złożyła 20 maja 2020 grupa posłów w składzie: Robert Kwiatkowski, Wiesław Buż, Arkadiusz Iwaniak, Marcin Kulasek, Wiesław Szczepański, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Karolina Pawliczak, Andrzej Szejna, Jan Szopiński, Tadeusz Tomaszewski, Jacek Czerniak, Romuald Ajcher, Rafał Adamczyk, Przemysław Koperski i Zdzisław Wolski.

Interpelacja do Ministra Obrony Narodowej dotyczyła powodów zakupu ppk Javelin, braku przetargu i trybu przeprowadzenia tego zakupu, wymagań Wojska Polskiego dotyczących lekkiego ppk, planów zakupu ppk Pirat, i ewentualnego offsetu w przypadku zakupu zagranicznego rozwiązania w programie Pustelnik.

Wybiórczej odpowiedzi na pytania posłów dokonał sekretarz stanu w MON, Wojciech Skurkiewicz. W uzasadnieniu zakupu amerykańskich ppk znalazła się informacja o tym, że Javelin jest pociskiem sprawdzonym, dedykowanym dla formacji lekkiej piechoty. Według odpowiedzi sekretarza stanu zakupu dokonano na podstawie decyzji Z-2/DPZ Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lipca 2019. W zakupie zastosowano procedurę pozyskania sprzętu wojskowego wynikającą z decyzji nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych.

W przypadku programu Pustelnik, w ramach którego rozpatrywany jest ppk Pirat, realizowana jest faza analityczno-koncepcyjna. Wszelkie decyzje dotyczącego rodzimego ppk zapadną po jej zakończeniu. Kwestia offsetu w przypadku zakupu zagranicznej konstrukcji w programie Pustelnik nie doczekała się jeszcze decyzji.

Podobna interpelacja została skierowana do szefa resortu obrony również 26 kwietnia br. Pytania grupy posłów w interpelacji nr 5155 dotyczące zagadnień związanych z zakupem Javelinów doczekały się jeszcze mniej wyczerpującej odpowiedzi. Jedynym uzasadnieniem zakupu według MON była decyzja Nr 141/MON (Zgoda na Javeliny dla WP, 2020-03-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra