Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na Javeliny dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Obrona terytorialna, Wojska lądowe, 06 marca 2020

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż do Polski przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin w ramach postępowania Foreign Military Sales. Zgoda Departamentu obejmuje sprzedaż 180 pocisków i 79 modułów celowniczych z układem sterowania (Command Launch Unit, CLU). Ponadto Polska wysłała zapytanie dotyczące zakupu urządzeń treningowych (Basic Skill Trainer i Missile Simulation Round), akumulatorów zasilających oraz narzędzi, wyposażenia obsługowego i szkolenia personelu. Maksymalny koszt potencjalnej transakcji został oszacowany na 100 mld USD.

Zapowiedzi dotyczące zakupu Javelinów dla WP pojawiły się podczas ubiegłorocznych targów MSPO w Kielcach / Zdjęcie: Departament Obrony USA 

FGM-148 mają trafić przede wszystkim do brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, które nie posiadają obecnie żadnego uzbrojenia przeciwpancernego. Javeliny znacząco podniosą zdolności najnowszego rodzaju sił zbrojnych w zwalczaniu ciężko opancerzonych celów.

Potrzeba zakupu amerykańskich ppk przez polski resort obrony budzi kontrowersje. Trudno bowiem wyjaśnić powód zakupu nowego typu ppk w sytuacji, kiedy Wojsko Polskie używa od wielu lat podobnej klasy ppk Spike-LR. Zakup Javelinów wiąże się z implementacją w WP całkiem nowego systemu logistycznego i szkoleniowego, co jeszcze bardziej utrudni sprawne działanie wojska. Nabycie FGM-148 w ramach FMS to także cios dla zakładów Mesko, w których są wytwarzane częściowo spolonizowane Spike-LR.

Dodatkowe wątpliwości budzą również skromniejsze możliwości amerykańskiego systemu. Krótszy jest na przykład jego zasięg, który w najnowszej wersji FGM-148F wynosi 4750 m, zaś najnowszy Spike-LR2 może zwalczać cele na dystansie 5500 m. Ponadto Javelin jest naprowadzany wyłącznie w jednym trybie – odpal-i-zapomnij. W Javelinie wykrycie i namierzenie celu musi się odbyć jeszcze przed oddaniem strzału. Z kolei Spike-LR ma dodatkowo zaimplementowany tryb wystrzel-i-koryguj, co daje znacznie większe możliwości w wyborze miejsca trafienia w cel i pozwala na zmianę celu ataku w trakcie lotu pocisku. Dzięki temu możliwe jest również wyszukanie celu już po wystrzeleniu pocisku zza osłony, co zwiększa bezpieczeństwo strzelca. Oznacza to, że pomimo względnej nowoczesności FGM-148F będzie to stanowił technologiczny krok wstecz dla polskiej armii (Kolejne Javeliny dla Ukrainy, 2019-10-07).

Trudno się także zgodzić z wyjaśnieniami resortu obrony, że FGM-148F będzie uzupełniał swoimi zdolnościami używane Spike-LR. Nie jest to możliwe, ponieważ Javelin przy porównywalnej cenie i zbliżonej masie oferuje nieco gorsze możliwości. Bardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się być zakup kolejnej partii izraelskich pocisków w najnowszym wariancie Spike-LR2 wraz z CLU, gdyż nasycenie nimi pododdziałów Sił Zbrojnych wciąż jest niskie. Droższe ppk powinien uzupełniać tańszy system w postaci polskiego ppk Pirat. Wymagałoby to jednak konsekwencji w planowaniu działań przez resort obrony (Słowacja wybrała Spike LR2, 2020-03-05, LSR Pirat w 2018, 2016-11-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.