Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wojskowe wsparcie dla ratownictwa

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, 24 listopada 2020

W listopadzie br. w celu wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) do działań zostały skierowane dwa Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR), pełniące służbę w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego.

Od 16 listopada br. ratowników TOPR wspiera załoga z 33. BLTr., stacjonująca na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Gromniku koło Zakopanego / Zdjęcie: 33. BLTr.

W związku z prowadzonymi w bazie koło zakopiańskiego szpitala okresowymi pracami obsługowymi należącego do TOPR śmigłowca W-3, 16 listopada br. dyżur w Zakopanem rozpoczął Sokół z LZPR-8, należący do 33. BLTr. W okresie pełnienia służby na rzecz TOPR wiropłat bazuje na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Gromniku koło Zakopanego, a jego pilotowaniem i obsługą zajmuje się personel wojskowy, natomiast załogę ratowniczo-medyczną stanowią ratownicy TOPR.

Pierwszą akcję załoga wojskowego Sokoła przeprowadziła już 17 listopada, kiedy to przetransportowała do Zakopanego dwie turystki, które utknęły w masywie Małego Kościelca i na podejściu znad Czarnego Stawu na Karb. Dzień później ratownicy TOPR działający z pokładu wojskowego śmigłowca ewakuowali do Zakopanego turystę, który z powodu trudnych warunków utknął w górnej części szlaku na Rysy.

19 listopada podczas wspinaczki na Zamarłej Turni od ściany skalnej odpadła taterniczka, doznając rany prawego uda. Na ratunek wysłany został wojskowy Sokół, z pokładu którego desantowali się ratownicy, którzy udzielili jej pierwszej pomocy i na noszach opuścili do podstawy ściany, skąd ranna została podebrana na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala w Zakopanem.

21 listopada wojskowy śmigłowiec wziął udział w ewakuacji do Zakopanego dwojga turystów wędrujących granią od Wrót Chałubińskiego do Szpiglasowego Wierchu, którzy utknęli w trudnym dla nich terenie.

Dzień później wojskowa załoga wraz z ratownikami TOPR przetransportowała do Zakopanego turystę, który utknął podczas podejścia na Zadni Granat.

Także 17 listopada pierwszego pacjenta przetransportowała załoga z LZPR-9 Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z 25 BKPow. z Tomaszowa Mazowieckiego. Operację zrealizowano z personelem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ramach dyżuru ASAR i wsparcia działań LPR, polegającego na realizacji transportów pomiędzy podmiotami leczniczymi pacjentów z podejrzeniem bądź rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w szczególności ze skrajną niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19, wymagających wdrożenia i prowadzenia terapii pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO). Podczas tego typu operacji w skład załogi wchodzi dodatkowy personel medyczny LPR ze specjalistyczną aparaturą, który może zostać wzmocniony Mobilnym Zespołem ECMO (LPR wróciło do Katowic, 2020-10-27).

Na początku listopada br. Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) i LPR podpisały procedurę rozszerzającą umowę z kwietnia br. o wykorzystaniu statków powietrznych służby ASAR do wsparcia działań LPR. Pozwoliło to na zwiększenie liczby statków powietrznych przeznaczonych do transportu zakażonych COVID-19 i pacjentów wymagających prowadzenia terapii pozaustrojowej w trakcie lotu, o śmigłowiec PZL W-3AE Sokół, wyposażony w certyfikowany sprzęt medyczny LPR.

Użycie wojskowego śmigłowca do wsparcia działań TOPR było natomiast możliwe dzięki ustaleniom zawartym w lutym 2019 i w notatce uzgodnień podpisanej przez przedstawicieli DORSZ, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i TOPR w celu podniesienia bezpieczeństwa w Tatrach w razie przewidywanej absencji śmigłowca TOPR, co pozwala naczelnikowi TOPR na wystąpienie do DG RSZ i DO RSZ z wnioskiem o udzielenie wsparcia w postaci wojskowego śmigłowca.

Pierwszy dyżur wojskowego Sokoła w Zakopanem pełniony był od 1 do 9 grudnia 2019 (Dyżur wojskowego Sokoła w Tatrach , 2019-12-03).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.