W listopadzie br. w celu wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) do działań zostały skierowane dwa Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR), pełniące służbę w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego.
W związku z prowadzonymi w bazie koło zakopiańskiego szpitala okresowymi pracami obsługowymi należącego do TOPR śmigłowca W-3, 16 listopada br. dyżur w Zakopanem rozpoczął Sokół z LZPR-8, należący do 33. BLTr. W okresie pełnienia służby na rzecz TOPR wiropłat bazuje na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Gromniku koło Zakopanego, a jego pilotowaniem i obsługą zajmuje się personel wojskowy, natomiast załogę ratowniczo-medyczną stanowią ratownicy TOPR.
Pierwszą akcję załoga wojskowego Sokoła przeprowadziła już 17 listopada, kiedy to przetransportowała do Zakopanego dwie turystki, które utknęły w masywie Małego Kościelca i na podejściu znad Czarnego Stawu na Karb. Dzień później ratownicy TOPR działający z pokładu wojskowego śmigłowca ewakuowali do Zakopanego turystę, który z powodu trudnych warunków utknął w górnej części szlaku na Rysy.
19 listopada podczas wspinaczki na Zamarłej Turni od ściany skalnej odpadła taterniczka, doznając rany prawego uda. Na ratunek wysłany został wojskowy Sokół, z pokładu którego desantowali się ratownicy, którzy udzielili jej pierwszej pomocy i na noszach opuścili do podstawy ściany, skąd ranna została podebrana na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala w Zakopanem.
21 listopada wojskowy śmigłowiec wziął udział w ewakuacji do Zakopanego dwojga turystów wędrujących granią od Wrót Chałubińskiego do Szpiglasowego Wierchu, którzy utknęli w trudnym dla nich terenie.
Dzień później wojskowa załoga wraz z ratownikami TOPR przetransportowała do Zakopanego turystę, który utknął podczas podejścia na Zadni Granat.
Także 17 listopada pierwszego pacjenta przetransportowała załoga z LZPR-9 Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z 25 BKPow. z Tomaszowa Mazowieckiego. Operację zrealizowano z personelem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ramach dyżuru ASAR i wsparcia działań LPR, polegającego na realizacji transportów pomiędzy podmiotami leczniczymi pacjentów z podejrzeniem bądź rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w szczególności ze skrajną niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19, wymagających wdrożenia i prowadzenia terapii pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO). Podczas tego typu operacji w skład załogi wchodzi dodatkowy personel medyczny LPR ze specjalistyczną aparaturą, który może zostać wzmocniony Mobilnym Zespołem ECMO (LPR wróciło do Katowic, 2020-10-27).
Na początku listopada br. Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) i LPR podpisały procedurę rozszerzającą umowę z kwietnia br. o wykorzystaniu statków powietrznych służby ASAR do wsparcia działań LPR. Pozwoliło to na zwiększenie liczby statków powietrznych przeznaczonych do transportu zakażonych COVID-19 i pacjentów wymagających prowadzenia terapii pozaustrojowej w trakcie lotu, o śmigłowiec PZL W-3AE Sokół, wyposażony w certyfikowany sprzęt medyczny LPR.
Użycie wojskowego śmigłowca do wsparcia działań TOPR było natomiast możliwe dzięki ustaleniom zawartym w lutym 2019 i w notatce uzgodnień podpisanej przez przedstawicieli DORSZ, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i TOPR w celu podniesienia bezpieczeństwa w Tatrach w razie przewidywanej absencji śmigłowca TOPR, co pozwala naczelnikowi TOPR na wystąpienie do DG RSZ i DO RSZ z wnioskiem o udzielenie wsparcia w postaci wojskowego śmigłowca.
Pierwszy dyżur wojskowego Sokoła w Zakopanem pełniony był od 1 do 9 grudnia 2019 (Dyżur wojskowego Sokoła w Tatrach , 2019-12-03).
Na podstawie informacji Marcina Sigmunda