Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zagraniczne misje Papugi

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 25 listopada 2020

Pomimo pandemii SARS-CoV-2, inspekcja lotnicza Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), wykonała w ubiegłym miesiącu trzy zlecenia na loty kontrolno-pomiarowe dla dwóch europejskich instytucji służb żeglugi powietrznej – cypryjskiego Departamentu Lotctwa Cywilnego i Moldavian Air Traffic Services Authority oraz dla lotniska w Kiszyniowie. To kolejna zagraniczna misja naszej Papugi. W pierwszych dniach września należący do PAŻP Beechcraft King Air 350i PAŻP, zwany popularnie Papugą, przeprowadził pomiary w bazie NATO w Szawlach na Litwie (Włosi na czele BAP, 2020-09-02).

Papuga podczas lotów kontrolno-pomiarowych na Litwie / Zdjęcie: Adam Tarnowski, PAŻP

Zaplanowanie trasy misji w sposób uwzględniający epidemiczne obostrzenia, które mają zastosowanie również wobec załogi statku powietrznego realizującego usługę lotów kontrolno – pomiarowych, było sporym wyzwaniem logistycznym.

Wykonanie walidacji procedur podejścia do lądowania na cypryjskich lotniskach: w Larnace LCLK (RNP APPROACH RWY 22) i Pafos LCPH (RNP APPROACH RWY 29), okresowa kontrola z powietrza kiszyniowskich dwóch ILS/DME oraz DVOR/DME na zlecenie MoldATSA, oraz kontrola świetlnych pomocy nawigacyjnych (w tym czterech PAPI) na obu drogach startowych Portu Lotniczego Kiszyniów i wykonanie tego wszystkiego w zaledwie trzydzieści godzin w ciągu 6 dni (z czego 3 dni to przebazowania) świadczy o sprawnej organizacji i zaangażowaniu personelu zarówno wykonującego bezpośrednio obloty jak i tego dzięki któremu doszło do podpisanie stosownych kontraktów na wykonanie usług – powiedział Adam Tarnowski, pilot i kierownik zespołu personelu latającego PAŻP.

W ostatnich tygodniach PAŻP wygrała przetarg ogłoszony przez litewską Oro Navigacija. Dzięki temu Papuga będzie przez trzy lata wykonywała loty kontrolno-pomiarowe na terenie Litwy, a dochód z tej działalności zasili mocno nadwyrężony kryzysem budżet Agencji.

W dn. 8-16 listopada Beech King Air 350i wykonywał operacje lotnicze na terenie Litwy, których celem było wykonanie sprawdzenia działania naziemnych systemów nawigacyjnych oraz walidacji procedur podejść RNP na lotnisku w Kownie, Wilnie oraz Połądze. Następny wylot planowany jest 9 grudnia. Wówczas będzie przeprowadzona walidacja procedur podejść RNP w Kownie i Wilnie – dodał Adam Tarnowski.

Inspekcja Lotnicza PAŻP istnieje od 1963, a do jej zadań należy: inspekcja lotniskowych urządzeń naziemnych oraz walidacja instrumentalnych procedur lotu. Flota Inspekcji Lotniczej PAŻP składa się z dwóch samolotów: L-410 UVP-E 15 Turbolet i Beechcraft King Air 350i (Papuga wylądowała, 2015-11-18).

Na podstawie informacji PAŻP


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.