Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec testów kwalifikacyjnych JSM

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 czerwca 2018

Personel US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki) i Kongsberga zakończył próby kwalifikacyjne pocisku powietrze-powierzchnia Joint Strike Missile (JSM). Testy prowadzono w bazie Edwards w Kalifornii, z użyciem samolotów wielozadaniowych  F-16 ze składu 416th Flight Test Squadron.

F-16C z 416th FTS z pociskiem JSM / Zdjęcie: US Air Force

Początkowo zrealizowano próby naziemne, a następnie badano właściwości lotne pocisku (bez głowicy bojowej i silnika) i działanie autopilota. W kolejnych testach użyto pocisków z silnikiem i awioniką, sprawdzając ich zdolność do wykonywania lotów nad terenem o różnorodnym ukształtowaniu. Ukoronowaniem prób były zrzuty JSM z głowicami bojowymi, przeprowadzone w marcu na poligonie Utah.

Jak podają USAF, w trakcie badań wprowadzono wiele zmian w oprogramowaniu i konstrukcji pocisku. Ostateczny przegląd konstrukcji JSM ma odbyć się jeszcze w czerwcu (JSM dla australijskich F-35, 2015-09-22).

Zrzuty JSM z głowicami bojowymi przeprowadzono w marcu na poligonie Utah
 

Docelowo JSM ma być przenoszony przez wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II eksploatowane przez Luftforsvaret (wojska lotnicze Norwegii), jako jeden z elementów oprogramowania Block 4. Norwegowie zakładają, że F-35A uzbrojone w JSM osiągną całkowitą zdolność operacyjną w 2025. Pociski mają być zdolne do zwalczania silnie bronionych celów lądowych i morskich (Trzy kolejne F-35A w Norwegii , 2018-05-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.