Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Obsługa lotowskiego MAX-a w Pradze

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 22 kwietnia 2021

W połowie kwietnia br. w hangarze F portu lotniczego im. Václava Havla w Pradze dział zajmujący się obsługą bazowąspółki Czech Airlines Technics rozpoczął przegląd należącego do PLL LOT Boeinga 737 MAX 8 o znakach rejestracyjnych SP-LVB. Tym samym polski narodowy przewoźnik stał się pierwszym klientem, którego Boeingi 737 MAX są obsługiwane przez CSAT (Przeglądy MAX-ów PLL LOT, 2021-03-31).

Pierwszym Boeingiem 737 MAX, którego obsługę zaczęła spółka CSAT jest należący do PLL LOT samolot o znakach rejestracyjnych SP-LVB / Zdjęcie: CSAT

Rozszerzenie obsługi na samoloty tej rodziny stało się możliwe dzięki autoryzacji wystawionej temuprzedsiębiorstwu przez Urzędu Lotnictwa Cywilnego Republiki Czeskiej. Z informacji ujawnionych przez CSAT wynika, że jest to jednorazowa obsługa MAX-a należącego do naszego narodowego przewoźnika, jednak przedsiębiorstwo ma nadzieję na dalszą współpracę z PLL LOT.

Samoloty Boeing 737 MAX znajdują się we flotach linii lotniczych na całym świecie.Dlatego zdecydowaliśmy, że teraz jest właściwy moment, aby poszerzyć naszą ofertę usług o ten typ samolotu, oferując w ten sposób klientom naszą pomoc przy ich stopniowym powrocie do służby.Ponadto cichsze, bardziej ekonomiczne i bardziej przyjazne dla środowiska statki powietrzne będą coraz bardziej poszukiwane ze względu na obecną sytuację w lotnictwie i większy nacisk na zrównoważone podróżowanie.W związku z tym staną się również przyszłym kierunkiem naszego działu zajmującego się obsługą bazową – powiedział prezes zarządu CSAT Pavel Haleš.

Prace z zakresu obsługi bazowej są również częścią pakietu usług oferowanych przez CSAT klientom zainteresowanym długoterminowym parkowaniem samolotów.

Ponieważ na rynku jest duże zapotrzebowanie na składowanie samolotów, w najbliższych tygodniach zapewnimy głównym przedsiębiorstwom leasingowym postój dodatkowych sześciu Boeingów 737 MAX 8 na lotnisku Václava Havla w Pradze. Dzięki uzyskanej przez nasz dział zajmujący się obsługą bazową autoryzacji na ten typ samolotu możemy zapewnić klientom również obsługę hangarową i gotowość do wykonywania lotów, gdy tylko zostaną znalezieni nowi operatorzy – dodał Pavel Haleš.

W ubiegłym roku, pomimo pandemii COVID-19, która wywarła poważny wpływ na cały sektor lotniczy, CSAT z powodzeniem przeprowadziła ponad 70 przeglądów bazowych samolotów Boeing 737, z rodziny Airbus A320 i ATR. Wśród najważniejszych klientów czeskiego przedsiębiorstwa korzystających z tego rodzaju usług są Finnair, Transavia Airlines, Czech Airlines, Smartwings i NEOS. W 2020 zespół mechaników CSAT wykonywał też prace na samolotach nowych klientów, czyli Jet2.com i Austrian Airlines oraz klientów z sektora rządowego, jak i prywatnego.

W ramach obsługi bazowej CSAT oferuje regularne obowiązkowe przeglądy kontrolne, bardziej wymagające naprawy, modyfikacje systemów i konstrukcji samolotów, modyfikacje kabin, wymiany silników oraz naprawy i wymiany podwozi, a także innych elementów.

CSAT jest spółką-córką Prague Airport Group, specjalizującą się w obsłudze liniowej i bazowej samolotów i jest również aktywna w segmencie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych do samolotów i części zamiennych, prowadząc tę działalność także za pośrednictwem własnego portalu internetowego e-CSAT.com (Rozwój Czech Airlines Technics, 2019-10-18).

Przedsiębiorstwo to oferuje również wykonywanie różnych modyfikacji i biuletynów serwisowych oraz napraw strukturalnych. CSAT jako pierwsza w Europie kontynentalnej przeprowadziła też modyfikację polegającą na zabudowaniu dwuczęściowych wingletów (Split Scimitar) w samolotach z rodziny Boeing 737NG. Wykonywała również modyfikację sharkletów, zabudowę systemów satelitarnej transmisji danych / Internetu, pokładowych systemów Wi-Fi i zmianę konfiguracji kabiny pasażerskiej do standardu Spaceflex w samolotach A320.

Od 2020 CSAT oferuje również przewoźnikom, towarzystwom leasingowym i producentom usługę przechowywania samolotów na wybranych lotniskach międzynarodowych w Czechach i na Słowacji (Nowa oferta CSAT i FlyTec, 2020-10-07).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.