Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Transatlantycki lot na biopaliwie

Lotnictwo cywilne, 20 maja 2021

Grupa Air France-KLM oraz Total, Grupa ADP (paryskie lotniska) i Airbus połączyły siły, aby przeprowadzić pierwszy międzykontynentalny lot zasilany zrównoważonym paliwem lotniczym. Podczas lotu A350 Air France z Paryża (CDG) do Montrealu, który odbył się 18 maja 2021, zastosowano mieszankę, która w 16% składała się ze zrównoważonego paliwa, co pozwoliło zredukować emisję z lotu o 20 t CO2.

Pierwszy międzykontynentalny lot Air France zasilany zrównoważonym paliwem lotniczym wykonał 18 maja 2021 Airbus A350-900 / Zdjęcie: Air France

Biopaliwo użyte do tego lotu zostało wyprodukowane z odpadów i pozostałości pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako surowiec wykorzystano zużyty olej spożywczy, który został poddany obróbce w biorafinerii La Mède w południowej Francji oraz w zakładach Total w Oudalle niedaleko Le Havre. W produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego nie wykorzystano żadnego nowo wyprodukowanego oleju roślinnego, jedynie olej już zużyty.

Pierwsze w całości wyprodukowane we Francji zrównoważone paliwo lotnicze otrzymało certyfikat ISCC-EU przyznawany przez Międzynarodowy System Certyfikacji Łańcucha Produkcji Biomasy, Biokomponentów i Biopaliw. Zgodnie z francuskim prawem do 2022 każdy lot rozpoczynający się we Francji ma korzystać z mieszanki paliwa, która zawiera co najmniej 1% zrównoważonego paliwo lotniczego. Aby temu sprostać, koncern Total będzie produkował zrównoważone paliwo lotnicze również w swojej rafinerii Grandpuits, niedaleko Paryża, która od 2024, zgodnie z wymaganiami Zielonego Europejskiego Ładu, ma zrezygnować z surowców kopalnych takich jak ropa i przestawić produkcję ma paliwa ekologiczne.

Grupa Air France-KLM jest pionierem w wykorzystaniu zrównoważonych paliw lotniczych. KLM wykonał swój pierwszy lot na biopaliwie w 2009. Od tego czasu linie prowadzą wiele innowacyjnych projektów, a liczba operacji z użyciem zrównoważonego paliwa lotniczego stopniowo się zwiększa. W latach 2014-2016, Air France we współpracy z Total zrealizowały 78 lotów zasilanych 10-% mieszanką zrównoważonego paliwa lotniczego, a wszystkie przeprowadzone testy wykazały, że jego zastosowanie nie miało żadnego wpływu na niezawodność operacji lotniczych (Samolot przyszłości KLM, 2019-06-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.