Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej H160 dla Marine Nationale

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł lotniczy, 21 maja 2021

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) potwierdziła opcję zakupu dwóch kolejnych śmigłowców H160, z przeznaczeniem dla francuskiej Marynarki Wojennej. Nowe wiropłaty dołączą do czterech H160 zamówionych w ubiegłym roku. Pierwszy z nich jest obecnie montowany w zakładach Airbus Helicopters w Marignane na południu Francji.

Wizualizacja H160 w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej / Ilustracja: Airbus

Sześć H160 będzie dostarczonych w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej. Stopniowo zaczną one operować od maja 2022 z bazy lotnictwa morskiego Lanveoc-Poulmic (Bretania), lotniska Cherbourg (Normandia) i bazy lotnictwa morskiego Hyères (Prowansja, H160 dla Marine nationale, 2020-02-11).

Wyposażenie śmigłowców stanowić będzie awionika umożliwiająca wykonywanie lotów z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu i wciągarka, a modułowy przedział pasażerski będzie można dostosować do potrzeb każdej misji. Oprócz tego specjaliści Babcocka zamontuje w nich m.in. głowicę optoelektroniczną Safran Electronics & Defense Euroflir 410.

W oczekiwaniu na dostawy H160M Guépard w ramach francuskiego programu wspólnego śmigłowca lekkiego (Hélicoptère Interarmées Léger), zamówione H160 przejmą od NH90 i Panther prowadzenie poszukiwań i ratownictwa na wybrzeżach Atlantyku i Morza Śródziemnego, umożliwiając w/w wiropłatom wykonywanie ich głównych zadań na morzu z pokładach okrętów. Doświadczenia Marine Nationale z eksploatacji H160 zostaną wykorzystane dla projektowania wojskowej wersji maszyny i towarzyszącego jej systemu wsparcia (Derazona zamawia H160, 2021-04-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.