Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WOT strzelają z Javelinów

Obrona terytorialna, 17 czerwca 2021

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończył się kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Dzisiaj, 17 czerwca 2021, na poligonie Toruń Kijewo zorganizowano szkolenie taktyczne, w ramach którego zrealizowano strzelania z ppk Javelin, formalnie kończąc pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Łącznie w kursach uczestniczyło 60 żołnierzy z WOT, Wojsk Specjalnych i jednostek podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

 Do końca 2021 WOT odbiorą 60 wyrzutni i 180 pocisków FGM-148F Javelin / Zdjęcia: WOT

Umowę na dostawę ppk Javelin podpisano w maju 2020, z planowanym zakończeniem do końca 2021. Na jej mocy WOT odbiorą 60 wyrzutni CLU (Command Launch Unit) i 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z 8 trenażerami stacjonarnymi EPBST i 17 makietami gabarytowo-masowymi. W skład pakietu logistycznego natomiast wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Producent zapewni także specjalistyczne szkolenia (MON o zakupie Javelinów, 2020-06-29).

Wyposażenie w pierwszej kolejności trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski. W oparciu o ten system oraz już eksploatowaną przez WOT amunicję krążącą Warmate rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów.  W skład tej struktury wejdą również saperzy i snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową.  Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych (w tym czołgów) przeciwnika.

Grupy Niszczycieli Czołgów będą zasadniczą strukturą wielowarstwowego systemu obrony przeciwpancernej rozwijanego w WOT obejmującego min. amunicję krążącą krótkiego zasięgu z możliwością rażenia celów na dystansie do 10 km, pozahoryzontowe ppk (planowane do pozyskania), ppk Javelin z możliwością rażenia celów do 2 km oraz ręcznych granatników przeciwpancernych umożliwiających rażenie celów na krótszych dystansach i podczas walki w zwarciu. Granatniki przeciwpancerne będą również podstawowym wyposażeniem sekcji lekkiej piechoty.

Szkolenie podstawowe operatorów systemu Javelin z użyciem symulatorów będzie organizowane w Brygadach OT, a szkolenie zaawansowane i instruktorskiej – w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Placówka ta będzie również głównym miejscem szkolenia operatorów i instruktorów obsługujących amunicję krążącą Warmate (Warmate w Libii, 2020-04-19).

Na podstawie informacji Marii Kołtunowskiej z zespołu prasowego Dowództwa WOT
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.