Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia a zagrożenie ze strony Kosowa

Strategia i polityka, 29 lipca 2021

Prezydent Republiki Serbii Aleksandar Vučić w wygłoszonym oświadczeniu poinformował, że proces dozbrajania Kosowa nie jest uznawany za zagrożenie dla Serbii. Mimo tego zaapelował o ostrożność i precyzję działań w przyszłości.

 Serbia stale monitoruje działania Kosowa zmierzające w kierunku budowy relatywnie nowoczesnych formacji bezpieczeństwa / Zdjęcie: MO Serbii

Vučić zauważył, że zbrojenia mają miejsce w każdym państwie Europy Środkowo-Wschodniej. Wymienił przykład Albanii, która zamówiła tureckie bsl Bayraktar TB2. Nawiązując do zbrojeń w Kosowie odnotował dostawy pojazdów dla Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (KSF, Kosovo Security Force, alb. Forca e Sigurisë së Kosovës, serb. Kosovske bezbednosne snage), od USA i Turcji. Dotyczy to niedawnej dostawy nowych pojazdów rodziny HMMWV i używanych pojazdów opancerzonych M1117 4x4 ze strony USA. Z kolei w Turcji Kosowo pozyskało cztery pojazdy opancerzone BMC Vuran i 10 BMC Kirpi klasy MRAP.

Proces dozbrajania KSF był także przedmiotem analizy belgradzkiego państwowego dziennika Politika. W wydaniu z 16 lipca pojawił się artykuł zatytułowany Priština wykorzystuje środki do odbudowy gospodarki na zakupy broni. Odnotowano, że środki przeznaczane na obronność i otrzymane uzbrojenie nie pozwalają się nawet zbliżyć do potencjału Vojska Srbije (Sił Zbrojnych Serbii). Ciągle stanowią jednak, zdaniem dziennika, zagrożenie dla mniejszości serbskiej zamieszkującej Kosowo. Politika zwraca uwagę na rosnący budżet Ministerstwa Obrony Kosowa. Ma on wzrosnąć z obecnych 67 mln euro do 106 mln euro w przyszłym roku. W 2023 wyniesie już 114,4 mln euro, a w 2024 nawet 133,1 mln euro. Mimo wzrostu budżetu Kosowa Politika zauważa, że Prisztina nie pozyska jeszcze w najbliższym czasie istotnego i kosztownego sprzętu takiego jak lekkie śmigłowce wielozadaniowe i samoloty gaśnicze.

Kosowo praktykuje obecnie dwa modele pozyskiwania sprzętu wojskowego. Pierwszy z nich dotyczy darowizn od innych państw z dominującą rolą Turcji i Niemiec. Drugi model to zakupy sprzętu finansowane z budżetu obronnego Kosowa. Co istotne, budżet obronny jest często zasilany środkami przeznaczonymi początkowo dla innych ministerstw. Środki te są przekierowywane na polecenie rządu w przypadku kiedy wydano całość dostępnego budżetu obronnego lub w przypadku wsparcia priorytetowych programów na rzecz KSF. Przykładem takiego działania była decyzja rządu w Prisztinie, który na potrzeby ministerstwa obrony przekierował 4,5 mln euro z funduszu odbudowy gospodarki. Za te środki zakupiono bezzałogowce nieznanego typu i w nieznanej liczbie (Kosowo kolejnym użytkownikiem M1117, 2021-06-10, Kosowo odbiera kolejne HMMWV, 2020-07-31).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.