Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Freedom przeciwko piratom

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 października 2009

Pierwsza z amerykańskich fregat klasy Littoral Combat Ship, USS Freedom już na początku przyszłego roku zostanie skierowana do operacji antypirackiej u wybrzeży Somalii. Pierwotnie planowano, że okręt osiągnie gotowość operacyjną dopiero w 2012.


Decyzja o przekazaniu USS Freedom dowództwu operacyjnemu, odpowiedzialnemu również za rejon Somalii (Pentagon na razie unika oficjalnie stwierdzenia, że LCS-1 będzie zwalczał piratów u wybrzeży tego kraju), zdecydowanie zwiększa szanse grupy przemysłowej Lockheed Martina na zwycięstwo w przetargu na pierwszą transzę dostaw LCS. Przetarg będzie rozstrzygnięty w 2010… / Zdjęcie: US Navy

USS Freedom został oficjalnie przyjęty do służby w US Navy w listopadzie 2008 (zobacz: LCS 1 w służbie). Jednak aż do 2012 miały trwać doposażenie i próby tej jednostki. Okres ten miał być również niezbędny do przeprowadzenia równoległych testów USS Independence, konkurencyjnego trimarana, który również ubiega się o zamówienie na łącznie 55 okrętów klasy LSC.

Adm. Gary Roughead szef operacji morskich US Navy już kilka miesięcy temu nalegał jednak, by bardziej zaawansowany USS Freedom został niezwłocznie skierowany w rejon Somalii, dla ochrony statków handlowych, zagrożonych aktami korsarstwa (zobacz: Plaga piratów w Somalii).

Stosunkowo niewielka - jak na warunki amerykańskie - fregata o wyporności pełnej 3089 t, nadaje się do tego zdecydowanie bardziej, niż większe i droższe w użyciu podstawowe okręty US Navy. Co więcej, pierwsza operacja bojowa może być najlepszym sposobem finalnego testowania jednostki tego typu, a z drugiej strony - zebrania doświadczeń z wykorzystania LCS z punktu widzenia dowódców marynarki.

Obecny etap prób w zasadzie potwierdził przydatność USS Freedom do służby operacyjnej. Istotnym elementem testów były przeprowadzone w lipcu strzelania, które objęły m.in. wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych RAM, działo Mk 110 kalibru 57 mm oraz dwa wkm kalibru 12,7 mm (zobacz: Próbne strzelania LCS 1).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.