Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Albania bliżej USA

Strategia i polityka, 11 października 2021

W wywiadzie udzielonym telewizji News24 albański minister obrony Niko Peleeshi powiedział, że jego naród widzi Stany Zjednoczone Ameryki  jako strategicznego partnera, z którym Albania ma specjalne relacje, zarówno w ramach NATO, jak i dwustronnie. Było to jednym z głównych powodów kierowanego przez niego resortu, aby wybrać akademię wojskową West Point, jako wzorzec do rozwoju miejscowej Akademia e Forcave të Armatosura (AFA, Akademii Sił Zbrojowych).

Tirana chce utworzyć regionalną akademię wojskową, wzorowaną na West Point / Zdjęcie: MO Albanii

Naszą ambicją jest mieć w Albanii odpowiednik West Point, który służyłby jako regionalna akademia wojskowa dla krajów Bałkanów Zachodnich (ten polityczny neologizm został ukuty, aby określić Albanię i terytorium byłej Jugosławii, z wyjątkiem Słowenii) – dodał Peleshi I wyjaśnił, że proces ten rozpocznie się od budowy nowoczesnego kampusu, który powinien zostać ukończony w 2023.

Podkreślając stale rozwijające się partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności z Waszyngtonem, Peleeshi poinformował, że Albania otrzymała ostatnio od USA 6 bezzałogowych statków latających, które wejdą do służby za kilka miesięcy, po zakończeniu procesu szkolenia ich albańskich operatorów. Najprawdopodobniej są to AeroVironment RQ-20B Puma Block AE, zamówione w ramach procedury FMS.

Mówiąc, że Albania odbierze 2 śmigłowce UH-60 Black Hawk z USA do końca 2022 lub na początku 2023, szef albańskiego resortu obrony dodał, że kraj ten nie ma ambicji zakupienia wielozadaniowych samolotów bojowych, ale che powiększyć i zunifikować flotę śmigłowców, pochodzących obecnie od różnych producentów, a także pozyskać zdolności umożliwiające ich obsługę techniczną (Kontrakt na UH-60 dla Albanii , 2019-04-23).

Wspominając o współpracy z NATO, Peleshi podkreślił, że za kilka miesięcy rozpocznie się budowa bazy w Kuçovej, która będzie mogła pomieścić 16 samolotów wielozadaniowych. Ma to być pierwsza w Albanii baza lotnicza Sojuszu, utworzona w celu wsparcia operacji transportowych, logistycznych i Air Policing (USA przekazały HMMWV Albanii, 2021-03-30, NATO zainwestuje w bazę w Kuçovej, 2019-02-06).

Na podstawie informacji Igora Božinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.