Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spear Mk II zintegrowany z JLTV

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 stycznia 2022

Elbit Systems poinformował o zintegrowaniu 120-mm moździerza Spear Mk II z pojazdem wielozadaniowym Joint Light Tactical Vehicle. Dzięki temu powstał samobieżny moździerz, który ma zapewnić piechocie bardziej efektywne wsparcie na polu walki. Umożliwi to użytkownikom JLTV zwiększenie liczby zadań, które będą mogły realizować i jednocześnie pozwoli na wykonywanie manewrów i prowadzenie szybkiego ognia.

Integracja moździerza Spear Mk II z JLTV może być bardzo ważną wiadomością dla użytkowników lub potencjalnych nabywców amerykańskich wozów, które do tej pory wybrały siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Litwy, Macedonii Północnej i Brazylii / Zdjęcie: Elbit Systems

Zamontowanie Spear Mk II na JLTV (pojazdach o relatywnie małej masie) było możliwe dzięki obniżeniu odrzutu moździerza. Elbit zapewnia, że bez żadnego ryzyka może on być montowany na pojazdach o masie 12-15 t, co znacznie zwiększa możliwości oferowania go na rynki zagraniczne. Dla amerykańskich sił zbrojnych – największego użytkownika wozów JLTV – informacja ta może być przyczynkiem do zamówień Spear Mk II (Zamówienie na kolejne JLTV, 2021-11-25).

Spear Mk II jest udoskonaloną wersją moździerza Soltam CARDOM zaprojektowaną z myślą o zamontowaniu na lekkich kołowych nosicielach, tj. HMMWV, JLTV czy Plasan SandCat. Według producenta przejście z pozycji marszowej do rozpoczęcia ognia zajmuje maksimum 60 s. Naprowadzanie na cel odbywa się automatycznie dzięki napędowi elektrycznemu.

Teoretyczna maksymalna szybkostrzelność moździerza CARDOM to nawet 16 strz./min. Może też oddawać strzały seriami po 3-4 w trybie ciągłym (10-20 minut). Z reguły obsługiwany jest przez 2-3 żołnierzy, ale ma też charakteryzować się wysokim stopniem autonomiczności. Średni błąd trafienia ma być nie większy niż 30 m. Moździerz wpięty jest w system kierowania ogniem i dzięki temu można tworzyć plany ogniowe, listy celów i ustalać priorytety ostrzału, a także przewidywać jego skutki (Estonia zamówiła 120-mm moździerze, 2021-11-18, Anonimowy nabywca moździerzy Spear, 2020-05-20, Pierwszy pokaz Soltam Spear, 2014-05-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.