Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Postępy w programie MAST-F

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 26 stycznia 2022

Francuskie media ujawniły nowe informacje dotyczące rozwoju pocisku powietrze-ziemia nowej generacji w programie Missile Air-Sol Tactique Futur (MAST-F). Jest to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach OCCAR (Organisation Conjointe de Cooperation en matière d’Armement – Organizacji do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia), która ma skutkować opracowaniem nowego typu uzbrojenia precyzyjnego dla śmigłowców i bbsl.

MAST-F wejdzie do uzbrojenia francuskich śmigłowców bojowych Tiger Mk III / Ilustracja: MBDA

Program MAST-F jest realizowany od listopada 2020, kiedy minister obrony Francji Flocrence Parly ogłosiła podpisanie umowy z MBDA. Porozumienie o wartości 700 mln euro zakłada prace badawczo-rozwojowe i dostawę 500 seryjnych pocisków dla francuskich sił zbrojnych. Według najnowszych doniesień objęło również dostawę 100 modułowych wyrzutni (z 2 lub 4 pociskami) i 27 symulatorów. Ponadto zapewnione zostanie wsparcie techniczne eksplaotacji pocisków i wyrzutni. Harmonogram zakłada rozpoczęcie dostaw MAST-F w 2028. Wejdą one do uzbrojenia zmodernizowanych francuskich śmigłowców Tiger Mk III.

Ujawniono, że pocisk – stanowiący rozwinięcie ppk MMP – będzie miał długość nieprzekraczającą 1800 mm i masę 35 kg. MBDA potwierdziło, że będzie o 20% lżejszy od podobnych typów uzbrojenia, w tym AGM-114 Hellfire II. Oznacza to, że w konfiguracji z 8 pociskami można będzie zaoszczędzić ok. 100 kg masy, co umożliwi np. zwiększenie zapasu paliwa i wydłużenie czasu działania śmigłowca.

Masa pocisku MAST-F będzie 20% mniejsza w porównaniu do innych pocisków tej klasy / Ilustracja: OCCAR

Pocisk MAST-F będzie miał zasięg ponad 8 km. Strzelanie będzie mogło się odbywać w trybie Lock On Before Launch (namierzenie celu przed wystrzeleniem) i Lock On After Launch (namierzenie celu po wystrzeleniu). Dwukierunkowe łącze informacyjne zapewni stałą obecność człowieka w pętli decyzyjnej, w tym zmianę celu w czasie lotu lub przerwanie misji. Pocisk ma być naprowadzany kilkoma metodami: półaktywnie laserowo, za pomocą głowicy pracującej w podczerwieni lub głowicy telewizyjnej. Głowica pocisku będzie wielozadaniowa, umożliwiając precyzyjne rażenie zarówno czołgów podstawowych, infrastruktury, jak również grup przeciwników.

W przyszłości przewiduje się integrację MAST-F z innymi typami statków powietrznych, w tym opracowywanym europejskim bezzałogowcem Eurodrone. Nie wyklucza się również dostosowania pocisku do wystrzeliwania wyrzutni naziemnych (Wsparcie symulatorów Tigerów, 2021-10-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.