Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rheinmetall – poprawa sytuacji finansowej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 listopada 2009

Ostatnie sprawozdanie finansowe Rheinmetall Group, za 3. kwartał, pokazuje stopniową poprawę sytuacji koncernu. W ciągu pierwszych 9 miesięcy sektor zbrojeniowy notuje niewielki, ale stały wzrost obrotów i zamówień. Zakłady motoryzacyjne zmniejszyły jednak obroty aż o 33%.

Mimo obecnego kryzysu, sytuacja niemieckich przedsiębiorstw zbrojeniowych jest lepsza niż przed rokiem. Również za sprawą dużego zamówienia na bwp Puma. Polskie zakłady branży znajdują się w zgoła odmiennej sytuacji…/ Zdjęcie: PSM

Sytuacja niemieckiego koncernu zaczęła pogarszać się już pod koniec ubiegłego roku, w związku z załamaniem rynku motoryzacyjnego. Doprowadziło to do zmniejszenia obrotów z ok. 4 mld Euro w 2007, do 3,87 mld Euro oraz do zwolnienia 2,5 tys. z 21 tys. pracowników. Wielu innych zostało skierowanych na przymusowe przestoje lub skrócono im czas pracy (zobacz: Zamówienia wojskowe ratują Rheinmetall AG).

Opublikowane wyniki za 3. kwartał i całe 9 miesięcy bieżącego roku pokazują skalę obecnego kryzysu branży samochodowej. Obrót przedsiębiorstw grupy Rheinmetall zamknął się kwotą 2,3 mld Euro (z tego 1,19 mld branży zbrojeniowej) i był o 18% niższy, niż w pierwszych 9 miesiącach ubiegłego roku.

Wpływ na tę sytuację miało zmniejszenie obrotów sektora motoryzacyjnego o 33%, spowodowane jeszcze większym spadkiem eksportu. Zakłady sektora specjalnego zanotowały natomiast niewielki wzrost obrotów, o 2%, kolejny w ciągu ostatnich kilku lat.

Dodać przy tym należy, że wyniki te są podobne dla większości niemieckich zakładów, korzystających z kilkusetmilionowego pakietu dodatkowych zamówień niemieckiego rządu.

Przedstawione wyniki Rheinmetalla są przede wszystkim pokłosiem fatalnego, pierwszego półrocza. Sam 3. kwartał był zdecydowanie lepszy - Rheinmetall AG zanotował po raz pierwszy w 2009 niewielki zysk przed opodatkowaniem - 33 mln Euro, wynikający z poprawy sprzedaży zakładów motoryzacyjnych oraz skutków działań oszczędnościowych z poprzednich miesięcy.

W bieżącym roku zebrano zamówienia o wartości 3,69 mld Euro, czyli o 33% większe, niż w 2008. Głównie za sprawą kontraktu na dostawy 405 bwp Puma, co dla zakładów Rheinmetalla przełoży się na 1,3 mld Euro (zobacz: Kontrakt na Pumy został podpisany). Łącznie portfel zamówień niemieckiego koncernu wzrósł do rekordowych 4,68 mld Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.