Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sky Sabre zostanie rozmieszczony w Polsce

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 18 marca 2022

Wczoraj, 17 marcia 2022, podczas wizyty w Polsce minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował, że do Polski zostanie wysłany brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre i 100 żołnierzy. Brytyjskie wsparcie posłuży do wzmocnienia ochrony polskiej przestrzeni powietrznej.

Zestawy Sky Sabre od 2021 są eksploatowane w 16. Pułku Królewskiej Artylerii British Army / Zdjęcie: British Army

Sky Sabre to najnowszy brytyjski system przeciwlotniczy zastępujący od ub. r. zestawy Rapier. W styczniu 2021 wszedł on do eksploatowany w 16 Regiment Royal Artillery (16. Pułku Królewskiej Artylerii) British Army.

Składa się on ze stacji radiolokacyjnej Giraffe AMB 3D, systemu zarządzania walką i rozpoznaniem i wyrzutni Land Ceptor z 8 pociskami CAMM. Paciski mają zasięg 25 km i mogą zwalczać różne cele powietrzne. Są wystrzeliwane z wyrzutni pionowych, co umożliwia rażenie celów w dowolnym kierunku. Bateria systemu jest wielokanałowa i może razić do 24 celów jednocześnie.

Pociski tego systemu w wersji o wydłużonym do 40 km zasięgu – CAMM-ER – zostały wybrane przez Polskę jako preferowane uzbrojenie przyszłego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew (Nowe zdolności British Army , 2021-12-07, Polsko-brytyjska współpraca z CAMM w tle, 2021-11-19).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.