Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CSG 21 przeciwko islamistom

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 czerwca 2021

Wczoraj, 22 czerwca 2021, wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B operujące z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, przeprowadziły pierwsze uderzenia na pozycje Ad-Daula al-Islamijja (Państwa Islamskiego) w ramach wsparcia jednostek sojuszniczych prowadzących operacje Shader i Inherent Resolve. W akcji wzięłu udział samoloty brytyjskie ze składu 617. Squadronu Dambusters i amerykańskie z Marine Fighter Attack Squadron 211 (eskadry myśliwsko-uderzeniowej, VMFA-211) Wake Island Avengers. Podczas misji F-3B pobierały paliwo z wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego Voyager (CSG 21 będzie zwalczać islamistów, 2021-05-04).

Grupa lotnicza HMS Queen Elizabeth liczy 18 brytyjskich i amerykańskich F-35B. Nie podano, ile z nich wzięło udział w pierwszej misji bojowej / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjski resort obrony nie ujawnił, jakiego rodzaju misje zostały przeprowadzone i jakich typów uzbrojenia użyto. Na opublikowanych zdjęciach widać jedynie, że samoloty są uzbrojone w 2 kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze bliskiego zasięgu ASRAAM. Co szczególnie interesujące, wyposażono je także w reflektory radarowe, zwiększające skuteczną powierzchnię rozproszenia fal radiolokacyjnych (pogarszające własności stealth), zwykle używane podczas ćwiczeń i misji Air Policing.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział: Zdolność do operowania z morza z najnowocześniejszymi samolotami wielozadaniowymi […] jest znaczącym momentem w naszej historii, zapewniającymi spokój naszym sojusznikom i pokazującym potęgę brytyjskiego lotnictwa naszym przeciwnikom. Carrier Strike Group 21 jest fizycznym przykładem Globalnej Wielkiej Brytanii i pokazu międzynarodowej siły wojskowej, która powstrzyma każdego, kto stara się podważyć globalne bezpieczeństwo.

Kmdr Steve Moorhouse, dowódca CSG 21, dodał: Pierwsza misja HMS Queen Elizabeth przeciwko islamistom zostanie zapamiętana jako znaczący moment w 50-letniej historii tego statku. Oznacza również nowy etap naszego rejsu – do tej pory działaliśmy jako dyplomaci w imieniu Wielkiej Brytanii w ramach serii ćwiczeń i z naszymi partnerami – teraz jesteśmy gotowi uderzyć całą siłą lotnictwa morskiego przeciwko wspólnym wrogom.

Dowódca grupy lotniczej okrętu kmdr por. James Blackmore skonstatował: Lightningi znów są w akcji przeciwko islamistom, tym razem działając z lotniskowca, co oznacza powrót Royal Navy do operacji morskich po raz pierwszy od dziesięciu lat. […] Jest to również pierwsza od 1943 misja bojowa wykonana przez samoloty amerykańskie z pokładu sojuszniczego lotniskowca, gdy Amerykanie operowali z pokładu HMS Victorious na południowym Pacyfiku. Pokazuje to także poziom zintegrowania Royal Navy, Royal Air Force i US Marine Corps od czasu pierwszego zaokrętowania w październiku 2020 (Brytyjskie F-35B nad Irakiem i Syrią, 2019-06-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.