Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

B-52 ćwiczyły w Niemczech

Lotnictwo wojskowe, Ćwiczenia, 25 marca 2022

Wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa (ang. JTAC) z Niemiec i USA ćwiczyli na niemieckim poligonie Grafenwöhr naprowadzanie na cele amerykańskich bombowców strategicznych B-52H Stratofortress. Bombowce należały do 5. Skrzydła Bombowego z bazy Minot.

W ćwiczeniu wzięły udział dwa bombowce od początku lutego czasowo stacjonujące w brytyjskiej bazie RAF Fairford / Zdjęcie: Maciej Hypś

Niemieccy i amerykańscy nawigatorzy ćwiczyli się w naprowadzaniu bombowców w misjach wsparcia bezpośredniego wojsk lądowych. Bombowce B-52 zbudowane z myślą o przenoszeniu bomb jądrowych odnajdują się również w misjach CAS, ponieważ dysponują dużą długotrwałością lotu umożliwiającą dyżurowanie w strefie walk i oczekiwanie na wezwanie z ziemi oraz przenoszą więcej uzbrojenia (w tym kierowanego) i szerszy jego wachlarz niż jakikolwiek inny samolot bojowy.

Dwa bombowce od początku lutego stacjonują czasowo w brytyjskiej bazie RAF Fairford. Jest to kolejna rotacja amerykańskich bombowców do Europy w ramach Bomber Task Force. Od tego czasu oba samoloty brały udział w licznych ćwiczeniach z sojusznikami na Starym Kontynencie, zwłaszcza w jego wschodniej części. 24 lutego, w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeden z bombowców operował nad Polską. Kilka dni później bombowce ćwiczyły nad Rumunią.

Misje Bomber Task Force dają nam doskonałą okazję do ćwiczenia i integracji z naszymi sojusznikami i partnerami w tym trudnym czasie. Wspólne ćwiczenia gwarantują, że potencjał odstraszający NATO pozostaje niezrównany – powiedział generał Jeffrey Harrigian, dowódca Allied Air Command NATO.

Bomber Task Force są realizowane w Europie od 2018. Przeważnie biorą w nich udział 2-4 bombowce, zwykle B-52H, ale wydzielano do nich również bombowce B-1B i B-2A. Wspólne ćwiczenia poza podnoszeniem umiejętności załóg i JTAC są demonstracją amerykańskiego zaangażowania w regionie i prezentacją zdolności do szybkiego reagowania z wykorzystaniem bombowców strategicznych (Transport B-52H do testów, 2022-01-06, B-52H ponownie nad Bliskim Wschodem, 2021-01-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.