Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hunter wraca do służby

Historia, Lotnictwo wojskowe, 12 kwietnia 2022

Dutch Hawker Hunter Foundation (DHHF) poinformowała, że należący do niej zabytkowy myśliwiec Hawker Hunter F.6A (G-KAXF) został sprzedany. Samolot prezentujący się od kilku lat jedynie na pokazach lotniczych na powrót będzie wykorzystywany w celach wojskowych przez kanadyjskie przedsiębiorstwo Lortie Aviation zajmujące się szkoleniem pilotów wojskowych.

Hawker Hunter F.6A (N-294) przez całą karierę wojskową służył w Royal Air Force i tylko podgrywał myśliwiec z holenderskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: Maciej Hypś

Holenderska fundacja została zmuszona do sprzedaży myśliwca, ponieważ z powodu pandemii COVID-19, w ostatnich latach znacząco spadła liczba pokazów lotniczych, w związku z czym samolot nie mógł na siebie zarabiać. Na to nałożyły się rosnące koszty utrzymania i coraz ostrzejsze regulacje dotyczące użytkowania zabytkowych odrzutowców. Szefostwo fundacji uznało, że nie jest w stanie dłużej utrzymywać tego Huntera.

Myśliwiec całą służbę wojskową spędził w Royal Air Force z numerem taktycznym XF515. Po sprzedaży w ręce kolekcjonerów po raz pierwszy wystartował w 1998. Następnie kilkukrotnie zmieniał właścicieli, aż w 2008 trafił do Holandii. Tam został przemalowany w barwy holenderskich wojsk lotniczych, które w czasie zimnej wojny również używały myśliwców tego typu i otrzymał numer N-294.

DHHF posiada również drugiego Huntera T.8 (G-BWGL), również z przeszłością w RAF jako XF357 i noszącego teraz barwy holenderskie. W 2020 wygasł mu certyfikat dopuszczenia do lotów i fundacja poszukiwała kolejnego samolotu. Odpowiedni egzemplarz (Hunter Mk.68, HB-RVP) został znaleziony i zakupiony w Szwajcarii. Samolot został już przerejestrowany i ma przylecieć do Holandii jeszcze tej wiosny. Zostanie przemalowany w barwy holenderskich wojsk lotniczych i otrzyma numer N-322 (Liban sprzedaje Huntery, 2021-03-30, Marines ćwiczą z Hunterami, 2017-04-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.