Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na AH-1Z dla Nigerii

Transakcje, Lotnictwo wojskowe, 17 kwietnia 2022

Amerykańska agencja DSCA poinformowała o wydaniu zgody na sprzedaż Nigerii 12 śmigłowców szturmowych Bell AH-1Z Viper wraz z dodatkowym wyposażeniem. W przypadku zamówienia przez rząd w Lagos całego dostępnego pakietu, wartość transakcji sięgnie niemal 1 mld USD (ok, 4,3 mld PLN).

Największym użytkownikiem AH-1Z jest amerykański korpus piechoty morskiej użytkujący 189 śmigłowców tego typu / Zdjęcie: USMC

Według komunikatu DSCA Nigeria uzyskała zgodę Departamentu Stanu na zakup: 12 śmigłowców AH-1Z, 28 silników T-700 GE 401C (w tym 4 zapasowych), 2000 modułów naprowadzających APKWS, noktowizorów AN/AVS-9, odbiorników GPS, 20-mm działek M197 oraz pakietu szkoleniowego, zestawu części zamiennych i narzędzi. Ponadto Amerykanie posłużą asystą w przygotowaniu zaplecza technicznego dla śmigłowców dostarczając plany, rysunki techniczne i specyfikacje wyposażenia.

Ciekawym elementem potencjalnej umowy jest przeszkolenie Nigeryjczyków przez Amerykanów w kwestii współpracy śmigłowców z jednostkami lądowymi i nauczenie ich sposobu celowania i wykorzystania uzbrojenia zgodnego z międzynarodowym prawem humanitarnym i międzynarodowym prawem konfliktów zbrojnych.

W uzasadnieniu wydanej zgody napisano, że proponowana transakcja pomoże w realizacji celów amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa strategicznego partnera USA w Afryce Subsaharyjskiej. Oferowane uzbrojenie pomoże budować stabilność w wymienionym regionie i zwiększy interoperacyjność nigeryjskich sił zbrojnych z zachodnimi partnerami.

Do tej pory Bellowi udało się wyeksportować śmigłowce AH-1Z do Czech (4 szt.) i Bahrajnu (12 szt.). Największym użytkownikiem Viperów pozostaje amerykański korpus piechoty morskiej. Śmigłowce są produkowane w Fort Worth w Teksasie (Kolejne Mi-35M w Nigerii, 2020-08-08, Chińskie uzbrojenie dla Nigerii, 2020-04-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.