Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Podwojenie produkcji Javelinów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 maja 2022

W wypowiedzi dla mediów dyrektor generalny Lockheed Martina James Taiclet poinformował o planowanym podwojeniu rocznej produkcji ppk Javelin. Jest to związane ze znacznie zwiększonym zapotrzebowaniem na to uzbrojenie w związku z wojną na Ukrainie.

Celem Lockheed Martina jest długoterminowe zwiększenie produkcji Javelinów do 4 tys. pocisków rocznie / Zdjęcie: Lockheed Martin

Taiclet zapowiedział, że w najbliższym czasie produkcja Javelinów zacznie być zwiększana z ok. 2100 pocisków rocznie do ok. 4000. Zwiększenie tempa produkcji obejmie także inne systemy produkowane przez koncern. W tym celu ma zostać rozbudowany łańcuch dostaw, co przyspieszy produkcję również w perspektywie długoterminowej. Trwałe zwiększenie szybkości produkcji ma zostać osiągnięte w ciągu kilku miesięcy, może nawet lat.

Zwiększone zapotrzebowanie na amerykańskie ppk jest związane przede wszystkim z konfliktem na Ukrainie. Amerykanie mieli tam wysłać nawet 5000 ppk, które są powszechnie używane przez wojska ukraińskie. Wysokie jest też zużycie tego typu amunicji, choć podawana przez Ukraińców liczba do 500 Javelinów zużywanych w ciągu doby wydaje się znacznie zawyżona i ma jedynie motywować partnerów do przyspieszenia dostaw. Według Taicleta wpływ na zwiększone potrzeby w zakresie ppk Javelin są również związane z zagrożeniem ze strony ChRL, Iranu i KRLD (Duży pakiet amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy, 2022-04-14, Javelin pokonał pancerz klatkowy, 2021-12-23).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.