Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacja porównuje bwp

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 maja 2022

Na terenie Vojenského technického a skúšobného ústavu (VTSÚ, Wojskowego Instytutu Badawczo-Technicznego) w Záhorí przeprowadzone zostały próby porównawcze oferowanych Słowacji bwp. Wzięło w nich udział trzech najwyżej ocenionych oferentów, w tym Węgry z niemieckim KF41 Lynx, Hiszpania z ASCOD i Szwecja z CV90. Na tym etapie postępowania zabrakło polskiej oferty z NBPWP Borsuk.

Wybór zwycięskiej oferty w programie nowego bwp dla Słowacji jest wstępnie planowany pod koniec br. / Zdjęcie: MO Słowacji

W ramach prób oceniano siłę ognia pojazdów, jak również właściwości jezdne, ergonomię i zgodność parametrów technicznych z wymaganiami Ozbrojené sily Slovenskej Republiky (OS SR, siłzbrojnych Słowacji).

Strzelanie z głównego uzbrojenia oferowanych wozów prowadzono w różnych trybach, na różne odległości i do różnego typu celów, w tym statycznych i ruchomych. Właściwości jezdne sprawdzano w czasie jazdy terenowej i szosowej. Oceniano dynamikę, zwrotność i zdolność do pokonywania różnych przeszkód. Z kolei w zakresie ergonomii skoncentrowano się na wnętrzu pojazdów, generowanym hałasie, wibracjach i przewożeniu wewnątrz broni i sprzętu żołnierzy.

Wyniki testów zostaną dołączone do studium wykonalności programu. Ma on zostać opublikowany końcem maja br. Następnie zostanie on zaprezentowany rządowi Słowacji. Ten zaś przedstawi rekomendację danej oferty. Wybór najkorzystniejszej oferty wstępnie planowany jest w pod koniec br. Zwycięski pojazd zastąpi w Pozemné sily Slovenskej republiky (wojskach lądowych) użytkowane do tej pory BVP-1, BVP-2 i BVP-M (Rząd Słowacji zatwierdził zakup transporterów, 2022-04-01, NBPWP Borsuk oferowany Słowacji, 2022-02-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.