Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

S-300 ostrzelały izraelskie F-16

Konflikty zbrojne, Lotnictwo wojskowe, Obrona powietrzna, 19 maja 2022

Izraelski Kanał 13 poinformował 16 maja 2022, że baterie zestawów przeciwlotniczych S-300PMU wystrzeliły pociski w kierunku 6 izraelskich samolotów wielozadaniowych F-16I Sufa. Do incydentu doszło 13 maja, po izraelskim uderzeniu lotniczym w cele w pobliżu Masjafu, położonego w północno-zachodnim skraju Syrii.

Celem zeszłotygodniowych operacji lotniczych były składy broni, podziemne fabryki i wejścia do podziemnych baz / Zdjęcie: Wikimedia Commons.

Największą wątpliwością pozostaje kwestia, czy obsługi zestawów były rosyjskie czy syryjskie. Rzekomo syryjskie systemy S-300PMU miały być faktycznie obsługiwane przez Rosjan. Niezależnie od obsługujących żołnierzy kontrolę nad zestawami utrzymuje Moskwa.

Według informacji płynących z Centrum Pojednania Walczących Stron w Syrii izraelskie samoloty bojowe zaatakowały 22 pociskami cele nie tylko w Masjafie, ale też w porcie Banijas. 16 pocisków rakietowych miało zostać strąconych. Siły Obronne Izraela nie skomentowały tych doniesień.

Celem zeszłotygodniowych operacji lotniczych były składy broni i podziemne fabryki a także wejścia do podziemnych baz. W wyniku piątkowego ataku zniszczony został podziemny obiekt, który miał być używany przez Siły Ghods i proirańskie milicje szyickie. Syryjska państwowa agencja informacyjna SANA podała, że co najmniej 5 osób zginęło, a 7 zostało rannych. Inne media podały, że zginęło sześciu żołnierzy obsługujących system obrony powietrznej Pancyr-S1 próbujący zestrzelić izraelskie pociski.

W kierunku izraelskich maszyn wystrzelono podobno co najmniej jeden pocisk, ale prawdopodobnie było ich więcej. Co jednak ważniejsze, jeżeli informacje się potwierdzą, oznaczać to będzie, że rosyjskie systemy S-400 Triumf i S-300PMU znajdujące się w bazach w Tartusie, Humajmim niedaleko Latakii, po raz pierwszy strzelały do nadlatujących izraelskich samolotów.

Nie wiadomo czy obsługom S-300PMU udało się namierzyć maszyny w locie. Nie wiadomo też, czy dzięki środkom walki elektronicznej udało się pilotom tego uniknąć. Jednak odpalenie pocisków w kierunku F-16I Sufa oznacza zmianę środowiska operacyjnego na syryjskim niebie i jest wypadkową izraelskiego stanowiska względem wojny w Ukrainie. Pojawiające się poparcie Jerozolimy dla Kijowa, zaczyna spotykać się ze zdecydowanymi krokami Moskwy (Izraelka za sterami F-35I, 2020-10-23,Pozycja S-300 w Syrii, 2018-10-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.