Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Parki pontonowe dla WP

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 czerwca 2022

Agencja Uzbrojenia MON w ramach programu Daglezja-P podpisała umowę z francuską Constructions Industrielles de la Méditerranée (CNIM) umowę ramową na dostawę parków pontonowych Pont Flottant Motorisé (PFM) dla wojsk inżynieryjnych. Wartość porozumienia to ok. 1,5 mld PLN, a wartość jednego kompletu PFM wyceniono na 115 mln PLN brutto.

Zestawy PFM będą miały większą nośność, mniej liczną obsługę i krótszy czas tworzenia przeprawy od używanych obecnie zestawów PP-64 / Zdjęcie: CNIM

Podpisana umowa zakłada dostawę mostów, opracowanie dokumentacji wraz z przekazaniem licencji, pakiet szkoleniowy i dostawy części zamiennych i naprawczych. Wartość zamówienia wskazuje, że zamówiono nie więcej niż 13 zestawów PFM. Umowa ramowa będzie obowiązywać do końca 2026. Nie poinformowano, czy udzielana licencja będzie obejmować kompletne zestawy mostowe.

Zestawy nowych parków pontonowych umożliwią budowę 100-m przepraw lub 2 promów o nośności pojazdów gąsienicowych w klasie MLC 90 i kołowych w klasie MLC 100. W służbie zastąpią przestarzałe, używane od lat. 1970. zestawy PP-64 Wstęga. W porównaniu do nich PFM mają większą nośność, wymagają mniej licznej obsługi (do budowy 100-m przeprawy wymagają 22-30 żołnierzy w porównaniu do ponad 120 w przypadku Wstęgi) i pozwalają na szybszą budowę przepraw (budowa 100-m przeprawy zajmuje ok. 30 min). Pozwolą zatem na przeprawę najcięższych wozów bojowych, w tym czołgów M1A2 SEPv3 Abrams na zestawach niskopodwoziowych.

Polskie parki pontonowe PFM będą przewożone przez cięgniki siodłowe Jelcz / Ilustracja: MON

W skład każdego kompletu PFM będzie wchodzić 12 zestawów transportowych złożonych z ciągnika siodłowego Jelcz i naczepy, samochód ciężarowo-osobowy Jelcz, 8 bloków pontonowych z silnikami napędowymi, 4 rampy najazdowe, wyposażenie i narzędzia pozwalające na zabezpieczenie, utrzymanie i obsługę przeprawy (Połączenie HSW z WZInż, 2021-07-20, PFM F2 do szkolenia, 2021-04-20, Daglezja-P po raz drugi, 2020-01-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.