Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

KF41 Lynx na testach w Grecji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 lipca 2022

Greckie media poinformowały, że 21 lipca 2022 w Ośrodku Szkolenia Wojsk Pancernych, opodal miasta Avlona w Attyce, pokazano bwp KF41 Lynx. Wóz jest oferowany Elinikos Stratos (greckim wojskom lądowym). Jest to dopiero początek dłuższych testów, które mają dać wstępną odpowiedź czy niemiecki pojazd spełnia wymagania.

Potrzeby Elinikos Stratos są szacowane na 205 bwp Lynx, które uzupełniłoby 100 starszych bwp Marder 1A3 / Zdjęcie: Twitter

21 lipca miała miejsce prezentacja statyczna, a wieczorem tego samego dnia przeprowadzono pokaz dynamiczny, który miał na celu zademonstrowanie możliwości w zakresie jazdy nocą i obserwacji (lokalizacja i identyfikacja celów). 22 lipca przeprowadzono zaś dynamiczną prezentację na torze testowym sprawdzając jak pojazd pokonuje różne przeszkody terenowe.

Grecka prasa nie zdobyła jednak szczegółowych informacji na ten temat. Ateny nie przedstawiły oficjalnie żadnego harmonogramu prób, na co najprawdopodobniej należy poczekać. Pytania rodzi też określenie Lynxa w informacjach prasowych wozem cyfrowym. Nie wiadomo, czy odnosi się jedynie do zastosowanego kamuflażu, czy też Grecji trafi pojazd wzbogacony o elementy sztucznej inteligencji, które pozwolą na redukcję załogi do 2 żołnierzy.

Testy mają wykazać możliwość modernizacji technicznej wojsk lądowych niemieckim sprzętem. Oprócz bliżej nieokreślonej liczby bwp KF41 Lynx (minimalne potrzeby to 205 wozów) Grecy mają też otrzymać 100 Marderów 1A3 zmagazynowanych w niemieckim przemyśle obronnym. Pojazdy te zostały odkupione od Bundeswehry po wycofaniu ich ze służby. Następnie będą mogły zostać zmodernizowane do wersji 1A5, doposażonej m.in. w wyrzutnię ppk MELLS (Spike LR).

Niemieckie wozy miałyby trafić do jednostek zmechanizowanych w Ewros, w pobliżu granicy z Turcją, co jest ruchem mało zaskakującym, biorąc pod uwagę obecny stan relacji sąsiedzkich dwóch sojuszników z NATO. 205 nowych bwp Lynx KF41 w konfiguracji dla australijskich wojsk lądowych pozwoliłoby częściowo wycofać przestarzałe M113, które przejmować będą role opancerzonych ambulansów czy samobieżnych moździerzy. Jednostki w pobliżu granicy z Turcją będą również otrzymywać transportery opancerzone M1117 z zapasów amerykańskich sił zbrojnych. Ogółem ma ich być 1200 (Pancerne wzmocnienie Grecji, 2020-06-05, Lynx KF41 z amunicją krążącą Hero, 2022-05-18).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.