Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowackie BVP-1 dostarczone Ukrainie

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 30 listopada 2022

Ministerstwo Obrony Słowacji poinformowało, że przekazano Ukrainie ostatnią partię z zapowiedzianych 30 BVP-1. W ich miejsce na podstawie porozumienia z Niemcami w ramach tzw. pierścienia wymiany (niem. Ringtausch) Berlin przekaże Słowacji 15 używanych czołgów Leopard 2A4.

W zamian za wysłanie BVP-1 na Ukrainę Słowacja otrzyma 15 Leopardów 2A4, których dostawy zostaną zakończone w 2023 / Zdjęcie: MO Słowacji

Przekazane BVP-1 pozwolą na uzbrojenie jednego ukraińskiego batalionu zmechanizowanego. Co istotne, były to jednak pojazdy zmagazynowane, nie znajdujące się w aktywnej służbie w Pozemné sily Slovenskej republiky (wojsk lądowych). Zatem ich przekazanie nie uszczupliło słowackiego potencjału obronnego.

W miejsce bojowych wozów piechoty wejdą nie najnowsze już Leopardy 2A4 reprezentujące standard połowy lat 1980. Początkowo Słowacy byli zainteresowani pozyskaniem 30 Leopardów za 30 T-72. Nie spotkało się to z aprobatą wyjątkowo powściągliwego w ostatnim czasie Berlina i zredukowano ofertę do jedynie 15 Leopardów 2 z zasobów niemieckiego przemysłu w zamian za bwp. Na podobnej zasadzie 14 Leopardów 2A4 i 1 wzt BPz 3 otrzymają Czechy (Pierwsi czescy kierowcy Leopardów 2, 2022-11-30).

Pierwsze niemieckie czołgi mają dotrzeć na Słowację w grudniu br. Następnie będzie realizowana dostawa 1-2 pojazdów miesięcznie, tak, aby w 2023 wszystkie czołgi weszły do służby. Pozwolą one o 50% wzmocnić potencjał jedynego słowackiego batalionu czołgów uzbrojonego w 30 jeszcze bardziej przestarzałych T-72M1. Wraz z czołgami Słowacy otrzymają wstępny pakiet amunicji, części zamiennych, wsparcie logistyczne i szkolenie personelu przez Bundeswehrę.

Jedną z zastanawiających kwestii jest symboliczna wymiana w ramach Ringtausch. Komentatorzy zauważają, że jest to związane z niechęcią Berlina do podejmowania poważniejszych wysiłków obronnych. Z kolei niewielkie ilości uzbrojenia i niskie tempo dostaw mogą oznaczać, że po dekadach rozbrajania Niemcy nie mają wystarczających zapasów uzbrojenia, a to składowane wymaga rozkonserowania i remontów (Remonty niemieckiego sprzętu na Słowacji, 2022-11-15).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.