Wczoraj, 20 stycznia 2023, podczas posiedzenia Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein szef MON zapowiedział, że Polska udzieli wsparcia Ukrainie wyposażając i szkoląc jednostkę szczebla brygady SZ Ukrainy. Ma ona być gotowa do końca marca br.
Brygada będzie uzbrojona w czołgi T-72 i BWP-1. Nieoficjalnie mówi się też o armatohaubicach 2S1 Goździk. Sprzęt będzie pochodził z zasobów MON. Niezależnie, czy będzie to jednostka pancerna, czy zmechanizowana może być mowa ponad 140 wozach wozach bojowych.
Spotkanie w Ramstein to okazja do konsultacji i koordynacji wsparcia dla Ukrainy. Z tego powodu odbyły się m.in. rozmowy szefa MON z przedstawicielami 15 państw użytkujących czołgi Leopard 2. Część z nich zadeklarowała chęć przekazania Ukrainie tego typu czołgów, jednak w ramach koalicji międzynarodowej. Poważnym hamulcem podjęcia takiej decyzji są jednak Niemcy, będący producentem wozów. Do tej pory żadnych wiążących decyzji nie podjęto.
Ze strony polskiej pojawiły się głosy, że mogłoby to zostać zrealizowane bez zgody Berlina. Wydaje się to jednak zbyt radykalny krok, który miałby nie tylko negatywne skutki w relacjach Berlin-Warszawa. W odpowiedzi Niemcy mogliby wpłynąć na znacznie utrudnienie dostaw do Polski (i tym samym Ukrainy) podzespołów i części zamiennych z czasem poważnie zmniejszając gotowość bojową Leopardów 2 (1% estońskiego PKB dla Ukrainy, 2023-01-20, Szwecja potwierdza Archery i CV90 dla Ukrainy, 2023-01-19, Dania przekaże Ukrainie wszystkie CAESAR-y, 2023-01-19).