Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MGCS z nowymi uczestnikami?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2023

Minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Boris Pistorius i minister Sił Zbrojnych Francji Sébastien Lecornu poinformowali, że w kłopotliwym programie Main Ground Combat System – poszukiwania następcy czołgów podstawowych Leopard 2 i Leclerc – podjęto kolejne decyzje. W Paryżu szefowie sztabów wojsk lądowych obu krajów podpisali porozumienie w sprawie głównych kierunków działania. Dokument określono jako przełomowy. Pojawia się jednak wiele wątpliwości czy za deklaracjami uda się przełamać trudności faktyczne.

Nową datę osiągnięcia gotowości operacyjnej MGCS ustalono na 2040 / Zdjęcie: Hensoldt

Wyjściem z różnicy zdań ma być modułowa konstrukcja, która ma pogodzić zaangażowanych partnerów, ale rodzi jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. Podkreślono, że na MGCS składać się czołg nowej generacji i inne pojazdy załogowe, bezzałogowe pojazdy lądowe i bsl, a także amunicja nowej generacji oraz wdrożenie technologii chmury informacyjnej.

Może się okazać, że największym przełomem wizyty Pistoriusa we Francji będzie zgoda co do zaproszenia innych członków do programu. Może do tego dojść w przyszłym roku. W kolejce stoją m.in.: Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy (Włochy bliżej pozyskania Leopardów 2 A7/A8 , 2023-07-18, 122 zmodernizowane Leclerc XLR do 2025, 2022-11-03, Szwecja obserwatorem w MGCS, 2021-10-19).

Program MGCS od dłuższego czasu nie może ruszyć z miejsca. Przypomnijmy, że już w lipcu w Berlinie Lecornu i Boris Pistorius rozmawiali o usprawnieniu współpracy i harmonizacji wymagań stawianych przez obu partnerów. Wydźwięk spotkania był mało optymistyczny. Pistorius sugerował, że mogą powstać dwa czołgi – francuski i niemiecki – różniące się uzbrojeniem. Być może ta modułowość, o której mówi się przy okazji podpisania porozumienia z 21 września oznacza sankcjonowanie takiego stanu rzeczy. Mimo sygnowania dokumentu, można odnieść wrażenie, że nie zażegnano najistotniejszych programu, a najbardziej doniosłą decyzją jest otwartość nowych uczestników, co może zrodzić dodatkowo problemy związane ze stopniem ich udziału czy chęcią wywierania wpływu na kształt opracowywanych systemów. Nową datę osiągnięcia gotowości operacyjnej MGCS ustalono na 2040 (Projekt armaty ASCALON, 2021-04-15, Umowa ramowa na MGCS, 2020-05-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.