Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2,5 mld GBP dla Ukrainy

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 15 stycznia 2024

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas niedawnej wizyty w Kijowie ogłosił zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. W tym roku budżetowym ma ona wynieść 2,5 mld GBP (12,7 mld PLN), co jest kwotą o 200 mln GBP wyższą od pomocy udzielonej w ciągu dwóch ostatnich lat.

Wśród brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy wciąż będzie się znajdować szkolenie personelu. Do tej pory przeszkolono w ramach Operacji Interflex 33 tys. ukraińskich żołnierzy / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Pomoc będzie udzielana w ramach podpisanego brytyjsko-ukraińskiego porozumienia dotyczącego kwestii bezpieczeństwa. Ukraińcy mogą liczyć na dzielenie się informacjami wywiadowczymi, wsparcie cyberbezpieczeństwa, szkolenie medyczne i wojskowe i współpracę przemysłu obronnego. Rekordowe mają być dostawy tysięcy różnych bezzałogowców, które mają kosztować co najmniej 200 mln GBP. Wśród nich znajdą się zarówno systemy rozpoznawcze, uderzeniowe dalekiego zasięgu i morskie.

Do tej pory Brytyjczycy wsparli Ukrainę środkami w wysokości blisko 12 mld GBP. Wśród dostarczanego uzbrojenia znalazły się m.in. pociski manewrujące Storm Shadow, czołgi Challenger 2, armatohaubice samobieżne AS90 czy ppk Brimstone.

Równolegle z ogłoszeniem dodatkowej pomocy dla Ukrainy Wielka Brytania zapowiedziała istotne wydatki na lokalny przemysł obronny. M.in. w związku ze wspieraniem Ukrainy przemysł w północno-wschodniej Anglii co roku ma otrzymywać kontrakty warte ponad 2,5 mld GBP. Powinno się to przełożyć na wsparcie nawet 16 tys. miejsc pracy w regionie. Beneficjentami ma być BAE Systems i MBDA (Koalicja do szkolenia Ukraińców na F-16, 2023-07-13, Leo 2A6 i Challengery 2 docierają na Ukrainę, 2023-03-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.