Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bułgaria dostarcza Ukrainie BTR-60

Strategia i polityka, 05 lutego 2024

Minister obrony Bułgarii Todor Tagarew potwierdził 3 lutego 2024 w mediach społecznościowych, że rozpoczęły się dostawy na Ukrainę kołowych transporterów opancerzonych BTR-60. Jest to pierwszy bezpośredni transfer pojazdów opancerzonych z Bułgarii na Ukrainę.

Ex-bułgarskie transportery opancerzone BTR-60 noszą niebieskie malowanie / Zdjęcie: Todor Tagarew

Rozpoczęcie dostaw potwierdza zniesienie blokady tej donacji, którą od miesięcy wstrzymywał prezydent Bułagrii Rumen Radew. Sofia obiecała Ukrainie przekazanie 100 transporterów BTR-60 jeszcze w listopadzie 2023, kiedy tamtejszy parlament zatwierdził bułgarsko-ukraińskie porozumienie. Pojazdy pochodzą na bułgarskich nadwyżek.

Przekazywane transportery zostały zakupione przez Bułgarię pod koniec lat 1980. w ZSRR. Były przeznaczone dla formacji porządkowych ministerstwa spraw wewnętrznych, stąd niebieskie malowanie ich kadłubów. Krótko po zakupie nadeszły przemiany ustrojowe z ustroju socjalistycznego na demokratyczny przestały być jednak potrzebne. Transportery zostały podporządkowane żandarmerii utworzonej w 1991 w ramach resortu spraw wewnętrznych. Od tamtej pory były przechowywane w magazynach ministerstwa. Oznacza to, że wozy nie były praktyczne w ogóle używane (Strykery dla Bułgarii ze zgodą parlamentu, 2023-11-13, Zielone światło dla bułgarskiego wsparcia Ukrainy, 2022-11-04).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.