Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Setki irańskich pocisków dla Rosji

Strategia i polityka, Transakcje, 22 lutego 2024

Reuters powołując się na 6 anonimowych źródeł donosi, że Rosja odebrała setki irańskich pocisków dalekiego zasięgu. Dostawy miały się rozpocząć w styczniu br. a do tej pory Moskwa miała odebrać już pierwsze 4 transze uzbrojenia. Mają być one transportowane z Iranu frachtem lotniczym lub drogą wodną przez Morze Kaspijskie.

Irańskie dostawy miały objąć głównie pociski balistyczne rodziny Fateh-110 / Zdjęcie: X

Zakup amunicji dalekiego zasięgu w Iranie jest przejawem zacieśnienia relacji tego kraju z Federacją Rosyjską. Ta druga boryka się z wysokim zużyciem uzbrojenia tej klasy podczas działań zbrojnych na Ukrainie, cierpiąc tym samym na braki broni precyzyjnej o dużym zasięgu. Wcześniej Rosjanie zaczęli już używać pocisków balistycznych pozyskanych w KRLD a z Iranu były pozyskiwane głównie bezzałogowce.

Umowy na dostawy pocisków z Iranu miały zostać zawarte pod koniec 2023, podczas spotkań przedstawicieli sił zbrojnych i wywiadów w Moskwie i Teheranie. Rozmówca Reutersa ujawnił, że dostawy pocisków będą kontynuowane w najbliższych tygodniach. Do tej pory Rosjanie mieli otrzymać ok. 400 pocisków. Głównie mają to być pociski balistyczne rodziny Fateh-110, których zasięg to między 300 km a 700 km (Ćwiczenia Eghtedar-1402 w Iranie, 2023-10-28, Dostawy irańskiej amunicji dla Rosji, 2023-04-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.