Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza w Kucove otwarta

Lotnictwo wojskowe, Infrastruktura, 17 marca 2024

Baza Ajrore (baza lotnicza) Kuçovë to pierwsza w Albanii tego typu instalacja NATO. Ceremonia jej otwarcia odbyła się 4 marca 2024, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli rządu w Tiranie i Sojuszu.

Uroczyste otwarcie bazy Kuçovë. Widoczny na pierwszym planie bbsl Baykar Bayraktar TB2 to pierwszy stałopłat użytkowany przez albańskie lotnictwo po długoletniej przerwie / Zdjęcie: Facebook – Niko Peleshi

Prace nad przekształceniem bazy, gdzie w czasach komunistycznych stacjonowały myśliwce, w nowoczesny obiekt umożliwiający wykonywanie misji transportowych i Air Policing dla potrzeb NATO w Europie Południowo-Wschodniej zapowiedział w sierpniu 2018 ówczesny premier Albanii Edi Rama (NATO zainwestuje w bazę w Kuçovej, 2019-02-06).

W rzeczywistości prace przy odbudowie infrastruktury w Kuçovë oraz budowę nowego magazynu amunicji i instalacji zasilania energią elektryczną rozpoczęły się w styczniu 2022, a większość zaplanowanych prac zrealizowano do końca ub. r.

Całkowity koszt modernizacji wyniósł około 50 mln euro, które alokowała Agencja Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA). Dodatkowe 5 mln euro wyasygnował rząd Albanii.

Podczas ceremonii otwarcia bazy w Kuçovë zaprezentowano m.in. jeden z trzech bojowych bezzałogowych statków latających Baykar Bayraktar TB2, nabytych przez Forca Ajrore (FA, albańskie wojska lotnicze) w lutym na mocy kontraktu podpisanego z Turcją w grudniu 2022 (USA dostarczyły Albanii UH-60 , 2024-01-15, Albania kupiła 3 bsl Bayraktar TB2, 2022-12-22).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.