Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wzrost włoskiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, 09 kwietnia 2010

Według danych włoskiego rządu, ubiegłoroczna wartość eksportu wojskowego tego kraju osiągnęła rekordowe 4,9 mld Euro, co było związane z dostawami Eurofighterów dla Arabii Saudyjskiej.

Mimo, że największe wpływy włoski przemysł obronny osiąga ze sprzedaży podzespołów dla Eurofighterów, bardziej efektowna wydaje się być kariera samochodów patrolowych Iveco LMV, zamówionych przez 9 państw europejskich w ok. 1,5 tysiącach egz. (nie licząc niewiele mniejszego zamówienia rodzimych sił zbrojnych i opcji kontraktów eksportowych). Pojazdy masowo zasilają kontyngenty krajów NATO w Afganistanie, tak jak przedstawione LMV Hiszpanów, patrolujących Herat i jego okolice / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Ubiegłoroczny wynik był rekordowy. W 2007 wartość wyeksportowanego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego wyniosła 2,13 mld USD. Rok później było to już 3 mld Euro, by w 2009 osiągnąć 4,9 mld Euro.

Wzrost w dużej mierze związany jest z realizowaniem przez BAE Systems kontraktu na dostawy myśliwce wielozadaniowe Eurofighter dla Arabii Saudyjskiej (zobacz: Eurofightery Arabii Saudyjskiej). Część wielomiliardowego zamówienia trafia do Włoch, gdzie produkowane są podzespoły dla zakładów w Warton i - w niedalekiej już przyszłości - dla montowni na terenie bazy lotniczej King Abdulaziz. Ta działalność wygenerowała w ubiegłym roku 16,4% wartości włoskiego eksportu.

Zwiększyły się jednak również dostawy dla innych państw. Niemcy odebrały sprzęt o wartości 553,5 mln Euro, USA - 495,4 mln, Wielka Brytania - 379,6 mln, Katar - 317,3 mln i Indie - 242,8 mln Euro.

Jednocześnie Włosi importowali sprzęt wojskowy, jednak tylko o wartości 1,17 mld Euro. Podstawowym dostawcą były Stany Zjednoczone AP, które przekazały Włochom sprzęt za 711,8 mln Euro.

Według danych amerykańskiego kongresu, Włochy w latach 2001-2008 zajęły 10. pozycję na liście największych eksporterów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.